Zapadająca się Wyspa Grodzka i niedopełnienie obowiązków przez prezydenta Krzystka. Pytamy prokuraturę na jakim etapie jest śledztwo

0
fot. https://www.facebook.com/PrezydentSzczecina

W 2017 roku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie decyzji prezydenta Piotra Krzystka, którymi narażał Gminę Miasto Szczecin na znaczną szkodę majątkową. Chodzi o inwestycje na zapadającej się Wyspie Grodzkiej. Pytamy prokuraturę na jakim etapie jest postępowanie.

Katastrofa budowlana na Wyspie Grodzkiej

Budowa mostu prowadzącego z Łasztowni na Wyspę Grodzką zakończyła się w połowie 2015 r. Inwestycja kosztowała prawie 40 mln zł, mimo to jej uszkodzenia były widoczne już jesienią 2016 r. – konstrukcja zapadła się i popękała, podobnie jak część nabrzeża mariny.

Magistrat zlecił wykonanie ekspertyzy, która wykazała, że winę za budowlaną katastrofę ponosi projektant, wykonawca, a także… sam magistrat. Ten ostatni, w ramach „oszczędności”, zrezygnował z umocnienia podłoża. Koszt takiego zabiegu to ok.20 mln zł.  Cała konstrukcja została więc ustawiona na nieprzygotowanym podłożu. Dodatkowo brak jest zabezpieczenia w postaci ścianki szczelnej, co prowadzi do dalszego osiadania wyspy.

Wzmocnienie wyspy za wspomniane 20 mln zł najprawdopodobniej i tak będzie konieczne. Dopóki to się nie stanie, miasto będzie zmuszone dokonywać ciągłych napraw, które stanowią jedynie tymczasowe rozwiązanie problemu. Wiąże się to z ogromnymi kosztami.

Prokuratura wszczęła śledztwo. Pytamy co dalej.

W 2017 roku zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przy budowie i nadzorze inwestycji złożyła Małgorzata Jacyna – Witt (wtedy niezrzeszona radna szczecińska). Radna zarzuciła Prezydentowi Miasta Szczecin niedopełnienie obowiązków i podejmowanie szeregu decyzji godzących w interes publiczny.

Na podstawie mojego i Arkadiusz Bona zawiadomienia, zostało przez Prokuraturę Rejonową wszczęte śledztwo w sprawie…

Opublikowany przez Małgorzatę Jacyną-Witt Środa, 10 maja 2017

Prokuratura Rejonowa Szczecin – Niebuszewo wszczęła śledztwo w tej sprawie, jednak było to prawie 4 lata temu. Postanowiliśmy zapytać więc na jakim etapie jest postępowanie. Czekamy na odpowiedź.

Polecamy także:

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię