W obliczu narastającego problemu zanieczyszczenia powietrza w Szczecinie, szczególnie ze względu na wysokie poziomy dwutlenku siarki, regionalne służby ochrony środowiska podjęły aktywne działania w celu zdiagnozowania źródła i skali problemu. W reakcji na alarmujące odczyty stacji monitorujących jakość powietrza, które odnotowały wysokie poziomy tego zanieczyszczenia w różnych częściach miasta, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie rozpoczęli badania. Podwyższone stężenie tego związku odnotowano na stacjach pomiarowych przy ul. Łącznej i przy ul. Piłsudzkiego.
Szczególną uwagę zwrócono na działalność przemysłową w regionie, zwłaszcza na zakłady produkcyjne Fosfan, zajmujące się wytwarzaniem nawozów. Firma ta działa na podstawie szczegółowych regulacji prawnych, w tym „Pozwolenia zintegrowanego” wydanego przez marszałka województwa zachodniopomorskiego, które określa dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń. Według wstępnych ocen przedstawicieli WIOS, zakład nie naruszał tych warunków.
Karolina Kłobus, reprezentująca Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, podkreśliła w publicznych wypowiedziach, że firma Fosfan jest świadoma potencjalnego wpływu swojej działalności na jakość powietrza w mieście.
Inspektorat kontynuuje dochodzenie w sprawie przekroczeń poziomów dwutlenku siarki, które zostały zarejestrowane w ostatnim czasie.