Do piątku 7 października do 683 punktów zlokalizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego ma trafić 2,6 mln tabletek z jodkiem potasu. To zabezpieczenie przed potencjalnym skażeniem radioaktywnym, do jakiego może dojść w związku z wojną w Ukrainie. Eksperci uspokajają, że nie grozi nam bezpośrednie niebezpieczeństwo, ale jednak lepiej być zabezpieczonym na potencjalne zagrożenie.
W związku trwającą wojną w Ukrainie oraz okupacją południowo-wschodnich terenów Ukrainy przez Rosjan, wiele obiektów należących do infrastruktury krytycznej, w tym największa elektrownia jądrowa w Europie jest przez nich okupowana.
Doniesienia medialne, które powołują się na słowa byłego szefa ukraińskiego dozoru jądrowego Grigorija Płaczkowa, wskazują na to, iż Rosjanie zaminowali dwa bloki w tejże elektrowni. Rosjanie podejmują także próby włączenia elektrowni w system energetyki rosyjskiej. Kilka dni temu najeźdźcy wywieźli w nieznanym kierunku jednego z głównych dyrektorów zaporoskiej elektrowni.
Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Eksperci: bardzo znikome
Ze względu na swoje położenie geograficzne i odległość od Zaporoża mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą spać spokojnie. Prawdopodobieństwo wystąpienia skutków radiologicznych w wyniku potencjalnej awarii na naszym terenie jest znikome. Analizy Polskiej Agencji Atomistyki wskazują na nikłą możliwość skażenia radioaktywnego. Państwo polskie chce jednak być gotowe na każdy scenariusz, więc postanowiło zapewnić mieszkańcom dostęp do tabletek z jodkiem potasu, które mają niwelować skutki skażenia radioaktywnego.
Eksperci z PAA na bieżąco monitorują sytuację oraz przeprowadzają analizy na wypadek potencjalnego zagrożenia.
Zachodniopomorskie zaopatrzone w jodek potasu
Gdyby doszło do awarii oraz skażenia, konieczne jest podanie osobom przebywającym na skażonym terenie, tabletek zawierających stężenie stabilnego jodu. Poza kilkoma wyjątkami w zdecydowanej większości gmin na terenie województwa tabletki już się znajdują. Maksymalnie do piątku 7 października br. mają być zaopatrzone wszystkie punkty w Zachodniopomorskiem.
Na mieszkańców zachodniopomorskiego czekać będzie 2,6 miliona tabletek w 683 punktach zlokalizowanych na terenie województwa. W celu sprawnej dystrybucji Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki współpracuje wraz z samorządami.
Zalecenia dotyczące przyjmowania tabletek
Na stronach rządowych pojawiły się grafiki informujące o zaleceniach i przeciwwskazaniach przy przyjmowaniu jodku potasu w tabletkach. Ze względu na przeciwwskazania medyczne leku nie powinny przyjmować m.in. osoby powyżej 60. roku życia, a osoby chorujące m.in. na nadczynność tarczycy powinny skonsultować fakt brania leku z lekarzem.
POLECAMY TAKŻE:
Podejrzana przesyłka w młodzieżowym ośrodku. Służby pracują na miejscu
Strażak z Chojny wydał płytę. Cały zysk ze sprzedaży przekazał OSP!