26 kwietnia 1945 roku wojska radzieckie zajęły Szczecin. Z tej okazji władze miejskie co roku organizowały uroczystości pod pomnikiem Braterstwa Broni. Tym razem jedna podjęto decyzję o zmianie miejsca obchodów.
Zdobycie Szczecina
Ewakuacja władz niemieckich ze Szczecina rozpoczęła się w lutym 1945 roku. Jednocześnie przygotowywano się do obrony, m.in. wznosząc barykady i tworząc pola minowe. Od połowy marca trwały ciężkie walki o prawobrzeżne dzielnice miasta, a od połowy kwietnia forsowanie Regalicy i Odry oraz walki o lewobrzeże. Ostatecznie Szczecin został zajęty 26 kwietnia przez sowiecką 65. Armię dowodzoną przez gen. Pawła Batowa.
Polegli w walkach Polacy i żołnierze 2. Frontu Białoruskiego (należącego do Armii Czerwonej) zostali pochowani na Cmentarzu Centralnym. W 1967 roku, z okazji 50. rocznicy Rewolucji Październikowej, obok ich miejsc spoczynku powstał Pomnik Braterstwa Broni.
Likwidacja sowieckich pomników
Dziś monument ten budzi kontrowersje. Jego przeciwnicy podkreślają, że żadnego „braterstwa broni” żołnierzy polskich i radzieckich nigdy nie było, a sowieccy „wyzwoliciele” byli tylko nowym okupantem.
Podczas marcowej sesji Rady Miasta radni Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Samorządowej nie chcieli włączenia do porządku obrad projektu uchwały dot. likwidacji sowieckich upamiętnień w Szczecinie. Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu wraz Fundacją Patriotyczną im. Witolda Pileckiego postanowiła działać w tej sprawie na własną rękę. Rozpoczęto zbiórkę podpisów pod uchwałami dotyczącymi usunięcia z przestrzeni publicznej trzech pomników: Pomnika Uczestników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej , Pomnika Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, Pomnika „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia”.
Obchody już nie pod pomnikiem Braterstwa Broni
26 kwietnia obchodzimy 77. rocznicę zdobycia Szczecina. Co roku z tej okazji pod pomnikiem Braterstwa Broni odbywały się miejskie uroczystości. Mimo, że władze miasta nie były zainteresowane likwidacją pomników, po rosyjskiej agresji na Ukrainę pojawiły się wątpliwości co do miejsca obchodów. Ostatecznie postanowiono zmienić formułę uroczystości.
– Biorąc pod uwagę, że intencją organizowanych w mieście obchodów rocznicowych powinno być łączenie mieszańców wokół wspólnych wartości, w obecnej sytuacji międzynarodowej szczególnie ważne jest rozważne podejście do sposobu czczenia rocznic historycznych, dlatego uroczystości nie odbędą się w dotychczasowej formie oraz miejscu – tłumaczy zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Dziś przedstawiciele samorządu również pojawią się na Cmentarzu Centralnym, ale złożą wiązanki i oddadzą hołd ofiarom przy obelisku oraz kwaterach Polskich Żołnierzy poległych w kwietniu 1945 roku.
Polecamy także:
Już wkrótce na polskich drogach pojawią się nowe radiowozy! „Radykalne zmiany”
Paraliż komunikacyjny w Policach?