Poziom świadomości dotyczący działalności Ośrodków, które wspierają bezpłatnie pokrzywdzonych, wciąż nie jest wysoki… Czym są Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem? Gdzie się znajdują? Kto może skorzystać z oferowanej pomocy? I wreszcie… pomoc w jakiej postaci możemy otrzymać?
Czym są Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem?
Są to Ośrodki, które działają dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Sprawiedliwości otrzymanych z Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzięki otrzymanym środkom profesjonaliści m. in. z zakresu prawa, psychologii czy psychiatrii udzielają bezpłatnej pomocy pokrzywdzonym.
Gdzie znajdują się Ośrodki?
Na terenie naszego kraju działa aż 370 Ośrodków Pomocy. Na stronie Funduszu Sprawiedliwości za pomocą interaktywnej mapy można odnaleźć Ośrodek, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.
W Szczecinie Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10.
Z Ośrodkiem tym można się skontaktować pod numerem telefonu: 663 606 609 (telefon całodobowy) bądź za pomocą poczty elektronicznej: [email protected]
Dodatkowo, w naszym regionie możemy udać się do pozostałych lokalnych Ośrodków w: Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.
Kim jest pokrzywdzony? Kto może otrzymać pomoc?
Ośrodki Pomocy udzielają wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym. Przy udzielaniu bezpłatnej pomocy status materialny czy kryterium dochodowe nie jest brane pod uwagę.
Do Ośrodków najczęściej trafiają osoby, które padły ofiarą przemocy domowej (fizycznej i psychicznej), wypadku drogowego, przestępstwa seksualnego, kradzieży, oszustwa czy pozbawienia alimentów.
Na jakie wsparcie mogą liczyć pokrzywdzeni?
Ośrodki Pomocy świadczą pokrzywdzonym przestępstwem pomoc psychologiczną oraz psychoterapeutyczną (interwencje kryzysowe, poradnictwo psychologiczne) dla dzieci i dorosłych, a także pomoc prawną (usługi adwokata, radcy prawnego czy komornika), w tym w zakresie mediacji. Ponadto Ośrodki organizują i finansują pomoc tłumacza, tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika w celu udzielenia pomocy prawnej czy psychologicznej. Ośrodki są w stanie zapewnić schronienie tym, którzy byli zmuszeni opuścić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania. W ramach działalności Ośrodków możemy też uzyskać wsparcie materialne w zakresie mi. in. finansowania kosztów tłumaczenia, leczenia, edukacji, szkoleń, przejazdów, zorganizowanego wyjazdu małoletniego, dofinansowania do czynszu, jak również przekazują bony żywnościowe oraz bony na zakup odzieży, środków czystości i higieny osobistej.
Natomiast świadkom i osobom im najbliższym pomocy udziela się w szczególności przez organizowanie i finansowanie pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika w celu udzielenia pomocy psychologicznej oraz przez pokrywanie kosztów związanych z pomocą psychologiczną (w tym organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu).
Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, iż pokrzywdzeni nigdy nie pozostają sami i w razie potrzeby mogą skorzystać z bezpłatnego, kompleksowego wsparcia.