Od tygodni jesteśmy informowani, że nadchodzi Black Friday. Wiele wyprzedaży pojawia się także w Internecie, a niestety to tam kwitnie największa przestępczość.
Już w piątek obchodzimy tzw. Black Friday, jednak dużo sklepów stacjonarnych i internetowych wprowadza o wiele dłuższe wyprzedaże. Konsumenci już od tygodni zalewani są reklamami informującymi o korzystnych ofertach i niesamowitych okazjach. Niestety nie wszystkie z nich są prawdziwe, a nawet mogą sprawić, że stracimy dużo pieniędzy.
Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości postanowili stworzyć praktyczny poradnik dla klientów, który pozwoli zminimalizować ryzyko oszukania. Podczas zakupów w Internecie możemy spotkać się z następującymi metodami wyłudzania pieniędzy:
Fałszywe sklepy internetowe – w sieci pojawia się coraz więcej sklepów, które proponują nam atrakcyjne przedmioty m.in. za pośrednictwem postów sponsorowanych na Facebooku. Pod wpisem znajduje się zwykle również wiele pozytywnych komentarzy, jednak należy uważać, gdyż opinie te mogą pochodzić z fałszywych kont lub być po prostu kupione. Zawsze powinniśmy zweryfikować, czy sklep faktycznie istnieje, tzn. posiada adres, NIP, REGON i jest zarejestrowany w KRS. Ponadto warto sprawdzić opinie o sklepie z kilku źródeł. Bywa także, że ktoś próbuje podszywać się pod znane sklepy internetowe zmieniając w nazwie chociażby jedną literę. Uważnie czytajmy adresy stron!
Portale aukcyjne – serwisy takie jak Allegro czy OLX oferują swoim klientom pakiety ochronne, dzięki czemu możemy mieć pewność bezpieczeństwa transakcji. Jednak i tam należy zachować czujność, bowiem sprzedający mogą próbować namawiać nas do innej formy płatności, np. wysyłając link do nieznanej witryny. Tym sposobem oszuści mogą uzyskać dostęp do naszego konta bankowego i pozbawić nas wszystkich oszczędności. Pamiętajmy też, by wszystkie rozmowy ze sprzedającymi prowadzić tylko za pośrednictwem sprawdzonego portalu zakupowego.
Reklama w social-mediach – na co dzień zalewani jesteśmy setkami reklam, które kuszą nas atrakcyjnymi cenowo produktami. Niestety jest to również metoda wykorzystywana przez cyberprzestępców. Kliknięcie w obrazek przenosi nas na stronę, gdzie rzekomo mamy dokonać zakupu, a w rzeczywistości przekazujemy swoje poufne dane oszustom.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Ambasador Francji odwiedził dziś Szczecin
„Świecimy przykładem” – w Nowogardzie zbierają odblaski by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach