Podczas konferencji Wybieram Miłość, Sylwia Jabs po raz pierwszy opowiedziała o współtworzącej projekt #WybieramMiłość Karcie Praw Matki. Karta Praw Matki jest częścią większego projektu Firma Przyjazna Rodzinie współtworzonego razem z Fundacją na Rzecz Wspierania Rodzicielstwa Rodzina Blisko, który – co jest bardzo dobrą wiadomością – w wyniku udziału w Konkursie.
Po Pierwsze Rodzina otrzymał dofinansowanie ze środków Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej w wysokości ok. 2/3 wnioskowanej kwoty. Resztę koniecznych wydatków związanych z Kartą pokrywa Fundacja.
Prace nad Kartą Praw Matki czekały na rozpoczęcie już od wiosny bieżącego roku – mówi Elżbieta Wszeborowska, wiceprezes Fundacji Konfederacja Kobiet RP. Pomysł na nią powstał z potrzeby zwrócenia uwagi na prawa, jakie przysługują matkom w polskim systemie prawnym. Macierzyństwo i rodzicielstwo to wartości fundamentalne z perspektywy funkcjonowania naszego społeczeństwa.
Współcześnie, w debacie publicznej upowszechnione jest jednak krzywdzące przekonanie, że rodzina a szczególnie macierzyństwo i rodzicielstwo, są przeszkodami na drodze do budowania kariery zawodowej. Ponadto obserwujemy zjawisko stygmatyzacji kobiet, które pracują w domu, opiekując się dziećmi i zajmując się ich wychowaniem. Wykonywana przez nie praca traktowana jest jako coś gorszego, mniej znaczącego niż praca zawodowa, mimo że w znaczący sposób przyczynia się do zwiększenia społecznego dobrobytu.
Tymczasem, liczne badania jasno wskazują, że opieka nad własnymi dziećmi spełnia wszelkie przesłanki pracy i w istotny sposób przyczynia się do zwiększenia dobrostanu społeczeństwa, także w wymiarze ekonomicznym. Według danych fundacji Oxfam, praca ta warta jest ok. 11 bilionów dolarów, czyli więcej niż np. branża technologiczna.
Ze względu na doniosłość ról macierzyństwa i rodzicielstwa, matki powinny zatem być zachęcane do korzystania z opracowanych specjalnie dla nich udogodnień oraz do upominania się o ich realizację – dodaje Elżbieta Wszeborowska. Pomocna w tym ma być właśnie Karta Praw Matki, która stanowi kompendium wiedzy na temat statusu prawnego matek w polskim prawie.
Karta została podzielona na części odnoszące się do poszczególnych kategorii praw matek, począwszy od praw związanych z ciążą i opieką okołoporodową, poprzez prawa pracownicze, prawa matek dzieci niepełnosprawnych, prawa rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodziców adopcyjnych, a skończywszy na uprawnieniach emerytalnych. W Karcie zostały zebrane informacje o przysługujących urlopach, świadczeniach oraz różnych formach opieki nad dziećmi. Pełny Raport Karty Praw Matki w drugiej części poradnika zawiera także informacje dotyczące statusu matek w traktatach praw człowieka oraz polskiej konstytucji.
Z wnioskowanych na ten cel 44525 zł Konfederacja Kobiet otrzymała dofinansowanie w kwocie 30400zł oraz proporcjonalny udział w kosztach administracyjnych i koordynacji, łącznie 39443,50 zł. Otrzymany grant pozwolił znacznie przyspieszyć realizację Karty.
Jak wspomniałam na początku, ponieważ zdecydowałyśmy się zachować najwyższą jakoś poradnika, to niestety nie wszystko damy radę sfinansować grantem – mówi Wszeborowska. Koszty promocji Karty (na razie wyłącznie w formie interaktywnego ebooka) oraz przyszły wydruk i dystrybucja pozostały do sfinansowania przez nas – to jeszcze co najmniej kilka tysięcy złotych.
Poradnik będzie bezpłatny, do pobrania za pośrednictwem strony www.konfederacjakobiet.pl od 30 grudnia 2020 r. Poradnik ten Konfederacja Kobiet planuje poszerzać i aktualizować przynajmniej raz w roku, a być może częściej – zależnie od zebranych funduszy.
Na koniec dodam, że Kartę Praw Matki dedykujemy przede wszystkim kobietom – Matkom, tym planującym macierzyństwo, już oczekujących narodzin a także tym mającym młodsze czy starsze dzieci – dodaje Elżbieta Wszeborowska. Z Karty skorzystają również mężczyźni – mężowie, ojcowie, zarówno pracownicy jak i pracodawcy, na umowach o pracę, zleceniu, działalności gospodarczej czy innych formach zatrudnienia.
Fundacja Konfederacja Kobiet RP jest organizacją apartyjną i apolityczną, działającą wyłącznie dzięki zaangażowaniu i hojności Darczyńców. Fundację można wesprzeć wykonując tradycyjny przelew w dowolnej wysokości na konto:
NEST BANK 04 2530 0008 2016 1064 9314 0001