Z jednej strony w większości pojazdów znajdują się biletomaty, ale w większości przypadków praktycznie nie działają lub działają niepoprawnie. Zakup biletu to po prostu poważny problem w Szczecinie.
O niedziałających biletomatach krążą już legendy miejskie, a nawet fraszki „Pełno ich a jakoby żadnego nie było” to najpopularniejsze powiedzenie wśród uczniów.
Zakład miejski ZDiTM odpowiedzialny jest za organizację transportu, w tym również za sprzedaż biletów. Kasy ZDiTM działają od czasu pandemii niezgodnie z informacjami umieszczonymi na zewnątrz. Zakup biletów poza kasami też jest mocno utrudniony, bo trudno znaleźć punkt, w którym dostępne są bilety ZDiTM nie dba też o to, by te punkty były oznakowane w widoczny sposób z daleka. W pełni uprawnionym wydaje się stwierdzenie naszego czytelnika, że ZDiTM nie zależy na sprzedaży biletów, a na zarabianiu na mandatach.
Zaczął się rok szkolny i w sieci coraz więcej pojawia się filmików i zdjęć nie działających biletomatów, a nawet braku tych urządzeń w pojazdach. Piszą też czytelnicy:
Wracałam do domu tramwajem linii 12 w stronę Pomorzan. Chciałam kupić bilet w biletomacie dotykowym, ale niestety nie mogłam. Opcje zakupu biletu przełączały się normalnie do momentu wyboru formy płatności. Wybrałam kartę, gdyż nie było opcji gotówki. Próbowałam parokrotnie wcisnąć przycisk z tym sposobem płatności, ale nie udawało się. Wydawało się jakby automat się zawiesił. Gdyby w tym momencie weszli kontrolerzy, mogłabym otrzymać mandat.
Dostępny jest też filmik radnej miejskiej, na którym próbuje zapłacić gotówką za bilet w tramwaju i automat nie przyjmuje pieniędzy.
Jeden z redaktorów naszego portalu przejechał się kilkoma liniami tylko po to, by sprawdzić działanie urządzeń. Test nie wypadł najlepiej. Działało około 30% urządzeń. Na większości pojawiały się albo czarne ekrany albo napis o nieczynnym urządzeniu z powodu awarii. Te które rzekomo działały nie umożliwiały dokończenia transakcji z braku możliwości uiszczenia opłaty. Albo nie działał czytnik kart, albo podobnie, jak na filmiku radnej, automat nie przyjmował monet.
Próba zakupu biletu w autobusie spełzła na niczym standardowe odpowiedzi kierowców
- Ja nie paniemaju
- U mienia niet biletów
- Bilety w biletomacie (ale ten nie działa) nic nie poradzę
- U kierowcy po 18
- Ja biletów nie mam
ZDiTM za to jak mantrę odpowiada, że bilety w kasach, biletomatach i u kierowcy jak nie działa biletomat. Te opcje nie działają, ale jest jeszcze jeden wariant zakupu biletu przez aplikację. Niestety z tej opcji korzysta głównie młodzież. Starsi mają coraz większe obawy o wyłudzenie pieniędzy i boją się korzystać z tej formy, zresztą o to też apeluje policja, by być szczególnie ostrożnym przy płaceniu przez aplikacje.
ZDiTM pozostaje jednak ślepy i głuchy na te sygnały i odpowiada:
Za jazdę bez ważnego biletu pasażer ma obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej i przewozowej.
Niestety, w szczecińskiej komunikacji mamy rosyjską ruletkę. Albo się uda kupić bilet, albo ryzykujemy jazdę bez biletu ryzykując otrzymanie mandatu.