23 grudnia 1988 roku doszło do kuriozalnej sytuacji – władza komunistyczna przyjęła jedną najbardziej wolnorynkowych ustaw na świecie. Polacy otrzymali szansę na rozwój i bogacenie się.
Gdy Polska przygotowywała się do transformacji ustrojowej konieczna była zmiana prawodawstwa, które uznawało tylko państwową własność w gospodarce. Przyjęta ustawa o działalności gospodarczej opierała się na najprostszej zasadzie: „co nie jest zabronione, jest dozwolone”. Zgodnie z jej treścią było tylko 11 działalności, których podjęcie wymagało uzyskania koncesji: wydobywanie i poszukiwanie złóż kopalin; przetwórstwo i obrót metalami i kamieniami szlachetnymi; wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją; wytwarzanie środków farmaceutycznych; wyrób spirytusu i wódki; wytwarzanie wyrobów tytoniowych; transport morski i lotniczy; prowadzenie aptek; obrót z zagranicą towarami i usługami określonymi w drodze rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą; obrót dobrami kultury powstałymi przed 9 maja 1945 roku; usługi ochrony osób i mienia, detektywistyczne i związane ze sprawami paszportowymi.
Polacy zderzyli się z zupełnie nową rzeczywistością, w której doskonale się odnaleźli. Szacuje się, że od czasu wejścia ustawy w życie 1 stycznia 1989 roku powstało 2 miliony nowych firm oraz 5 – 6 milionów nowych miejsc pracy. Przyjęte rozwiązania ukazały potencjał, który znajdował się w ludziach. Okazało się, że wystarczyło dać Polakom wolność, a o resztę zatroszczyli się sami. Polska stała się jednym wielkim bazarem, handlowano dosłownie wszystkim i wszędzie. Zwykli obywatele, którzy wykazali się przedsiębiorczością, uzyskali możliwość bogacenia się, co było dla nich szokiem po latach biedy i ucisku.
Ustawa Wilczka swój sukces zawdzięczała przede wszystkim prostym rozwiązaniom. Niestety z czasem zaczęto ją nowelizować i rozszerzać katalog działalności, które wymagały uzyskania koncesji. Doszło do tego, że z 11 przypadków takich działalności zrobiły się 202. Ostatecznie ustawa została uchylona wraz z początkiem 2001 roku.