Do 13 grudnia można oddać swój głos na projekt pomnika „Ojców Polskiej Niepodległości” w ramach przyszłorocznego Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Przedstawiciele środowisk patriotycznych przekonują o zasadności tego przedsięwzięcia zaznaczając, że inicjatywa tego typu jest szczególnie potrzebna w naszym mieście.
Podczas konferencji prasowej środowisk patriotycznych określono, iż pomnik sześciu Ojców Niepodległości będzie mieć charakter symboliczny. Dariusz Matecki zwracał uwagę na fakt, że z uwagi na różnicę poglądów polskich bohaterów, przedstawiciele wszystkich środowisk politycznych będą mieli dzięki niemu możliwość odnalezienia swojego wzoru.
– Sześć postaci o skrajnie różnych poglądach politycznych, które połączone były jedną myślą: żeby istniała Polska. Żeby Polska była na mapie świata, na mapie Europy. I to im się udało. To jest symbol tego, że Polacy kiedy są zjednoczeni, to mogą osiągnąć bardzo, bardzo wiele. To jest apel do wszystkich dosłownie środowisk, bo czy Ludowcy poprzez Witosa, czy Lewica poprzez Daszyńskiego, czy Prawo i Sprawiedliwość poprzez Marszałka Piłsudskiego, czy Narodowcy poprzez Romana Dmowskiego – wszyscy będą mogli tam składać kwiaty i czcić swoich bohaterów, osoby do których się odwołują. – powiedział szczeciński radny Dariusz Matecki.
Osoby popierające budowę pomnika zaznaczają, że nasz kraj obecnie niestety bardzo mocno podzielił się pod względem poglądów politycznych. Ojcowie Niepodległości są jednak symbolem, że dla nadrzędnej wartości – jaką jest Ojczyzna – inne sprawy mogą zejść na dalszy plan, a my jako rodacy w trudnych chwilach potrafimy się zjednoczyć dla wspólnego celu.
– Taki pomnik jest potrzebny nie tylko ze względu na walory historyczne oraz kulturowe, ale także przez to, co się dzisiaj dzieje w polskiej polityce. Mianowicie podziały są wielkie, a ten pomnik Ojców Niepodległości ma za zadanie pokazać, że 100 lat temu, kiedy istniały jeszcze większe podziały pomiędzy każdym z tych bohaterów – chociażby polityczne – to jednak potrafili się oni porozumieć ponad interesem partyjnym, uwzględniając jedną, polską rację stanu. Dzisiaj to również potrzebne w świecie polityki. Tym bardziej w świecie, gdzie czeka na nas masa zagrożeń, chociażby ze strony natury militarnej i rzeczywistość pokazuje, ze dzisiejsze środowiska polityczne nie umieją współpracować. Taki pomnik może byłby dla nich przykładem, aby wynieść się ponad interes partyjny i kierować polską racją stanu. – dodał wolontariusz Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie.
Zdaniem wicewojewody zachodniopomorskiego, miejsce pamięci o ludziach, którym zawdzięczamy polską niepodległość, powinno być odpowiednio wyeksponowane i widoczne dla mieszkańców miasta.
– Ktoś musi o pamiętać o Polsce niepodległej, o tych staraniach, o tym, że ta Polska niepodległość nie wzięła się znikąd. Temu właśnie ma służyć m.in. ten pomnik w przestrzeni publicznej Szczecina – nie schowany gdzieś na cmentarzu – w pięknej jakby nie było przestrzeni, ale jednak niedostępny dla każdego – tylko pomnik, który będzie przez mieszkańców Szczecina codziennie zauważany. – zaznaczył Wicewojewoda Zachodniopomorski Mateusz Wagemann.
W Szczecinie niestety w dalszym ciągu jest za mało miejsc, które odnoszą się do polskiej historii naszego miasta. Wciąż mnóstwo za to odwołań do Niemiec w stolicy Pomorza Zachodniego.
– Szczecinowi należy się pomnik, który upamiętnia tak ważne postaci w naszej historii. Ponieważ mamy deficyt takich miejsc w Szczecinie, gdzie wspominamy wielkich polskich bohaterów, jak Ci wymienieni tutaj. Za to mamy w Szczecinie wiele miejsc, takich przestrzeni, gdzie z kolei cały czas podkreśla się niemieckość tego miasta, a przecież jest to miasto polskie. – podkreślił Bartłomiej Ilcewicz z Fundacji Patriotycznej imienia Witolda Pileckiego w Szczecinie.
Na projekt pomnika Ojców Niepodległości można oddać głos do 13 grudnia W TYM MIEJSCU. Propozycja nosi nazwę: Instalacja artystyczno-edukacyjna – „Ojcowie Polskiej Niepodległości” i jest zlokalizowana na liście jako projekt lokalny nr 1: Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze – Wyspa Pucka. Każdy mieszkaniec Szczecina może oddać dwa głosy jako poparcie dla instalacji. Głosować można bez względu na wiek – wystarczy zadeklarować, że mieszka się w stolicy Pomorza Zachodniego. Przy głosowaniu należy jedynie podać adres, pesel i numer telefonu.
POLECAMY TAKŻE:
Ojcowie Polskiej Niepodległości – Zagłosuj na projekt w SBO! (pomnik.szczecin.pl)
Kierował bez uprawnień, nie był to jednak koniec problemów 42-latka
Czekali na to od 26 lat! W Złocieńcu odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego