Dobra: Powodziowy armagedon w Mierzynie [REPORTAŻ]

0

Obfite opady deszczu jakie nawiedziły Szczecin i okolice pokazały jak faktycznie wygląda stan kanalizacji deszczowej w wielu miejscowościach. I na nic się zdają tłumaczenia, że spadło 100 litrów wody na 1 metr kwadratowy, że żadna kanalizacja tego by nie przyjęła. W wielu miejscach po prostu albo były studzienki zapchane albo tej kanalizacji w ogóle brak.

Dobra: Powodziowy armagedon w Mierzynie

W Gminie Dobra najgorzej sytuacja powodziowa wyglądała w Mierzynie i Bezrzeczu. Podtopionych wiele domów, ulice zamienione w rwące rzeki. Do tego zalane pola. Szczególnie tragiczna sytuacja byłą na terenie ogrodów działkowych.

Mamy do czynienia z największymi opadami od wielu lat i ucierpiał majątek wielu mieszkańców naszej gminy – mówi Paweł Malinowski, radny gminy Dobra. Jednak bez wątpienia na skalę zniszczeń wpływ mają wieloletnie zaniedbania w zakresie rozbudowy infrastruktury służącej do odprowadzania wód opadowych.

Zarzuty o zaniedbaniach i braku pomocy ze strony Gminy odrzuca Rozalia Adamska, sekretarz Gminy.

Wszystkie nasze służby są w terenie i działają – powiedziała naszemu portalowi, Rozalia Adamska, sekretarz Gminy Dobra. Straż Pożarna koordynuje pracę jednostek w terenie. W Bezrzeczu i w Mierzynie jest piasek i pracownicy, którzy dysponują workami. Działamy wraz ze służbami od wczoraj. Straż Pożarna odpompowuje wody w Bezrzeczu i w Mierzynie.

Inaczej na problem drożności kanalizacji deszczowej postrzegają mieszkańcy Bezrzecza, którzy nie kryją oburzenia tym, że nowa kanalizacja deszczowa nie sprawdza się. I nie chodzi o to że jest niedrożna, tylko że woda w ogóle nie dociera do studzienek.

Pierwszy większy letni deszcz w Bezrzeczu przetestował świeżo ukończoną inwestycję gminną – budowa kanalizacji deszczowej na ul. Korzennej i Cynamonowej – napisał na portalu społecznościowym Marek Jarzyna. Okazuje się, że woda nie trafia do kratek ściekowych i płynie szerokim nurtem po płytach wzdłuż ul. Korzennej.

Na działania Gminy Dobra suchej nitki nie pozostawia radny Paweł Malinowski.

Gmina Dobra chwali się liderowaniem w różnych rankingach oraz bardzo dużym budżetem, ale akurat odsetek ludności korzystającej z instalacji kanalizacyjnej plasuje nas na 3 miejscu na 4 gminy w powiecie polickim – dodaje Malinowski. Przed nami wiele pracy, aby nadrobić te wieloletnie zaniedbania i zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości.

Mieszkańcy, których dotknął problem zalania piwnic, pół, dróg nie kryją rozżalenia:

Nie rozumiem dlaczego nie wyciągnięto wniosków z wcześniejszych przypadków zalania jedni, domów, piwnic i garażów mówi Malinowski. Mieszkańcy dzwonią do nas i informują, że dopiero po wielu interwencjach w Urzędzie Gminy otrzymali pomoc w postaci worków z paskiem. Straż pożarna i inne służby robią co mogą ale skala zalanych terenów jest tak duża, że trzeba czekać wiele godzin na pomoc.

Mówi Zdzisław Dudka. wiceprezes ogrodów działkowych:

Polecamy także:
Kołbaskowo: Wyczekiwany remont drogi Przecław-Dołuje w przyszłym roku
Szczecin: Ojciec ugodził syna nożem i poszedł spać. Mężczyzna zmarł
SPR Pogoń Szczecin zamiast MKS Kusy Szczecin w 1. lidze piłkarek ręcznych

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię