Na 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W dniu tym pamiętając o osobach niepełnosprawnych, podnosimy świadomość społeczną na temat problemów z jakimi borykać musza się osoby niepełnosprawne. Mowa tu zarówno o krzywdzących stereotypach, jak i przeszkodach codziennych na jakie niepełnosprawni trafiają.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Prócz ukazania problemów z jakimi borykają się niepełnosprawni, celem tego dnia jest również promowanie osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia – polityce, gospodarce, kulturze czy ogólnie kwestiach społecznych.
Czym jest niepełnosprawność?
Niepełnosprawnością określamy długotrwały stan, w którym człowiek ma ograniczenia w związku z funkcjonowaniem. Stan ten wynika z obniżenia sprawności fizycznej bądź psychicznej i objawia się zaburzonym funkcjonowaniem organizmu.
Światowa populacja osób niepełnosprawnych wynosi około 15% ogółu ludzi żyjących na Ziemi. Niepełnosprawność wynika najczęściej ze schorzeń różnych układów w organizmie – narządów ruchu czy np. problemów neurologicznych. Wg Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku, w Polsce osób niepełnosprawnych żyje około 3 mln – choć jest to jedynie liczba oficjalna. W rzeczywistości może być nawet do 7 mln ludzi.
Dostępność Plus
19 września 2019 roku rozpoczęło się wdrażanie w Polsce programu – Dostępność Plus. Nadrzędnym celem programu jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr i usług oraz poszerzenie możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym. Działania te przejawiają się w dostosowywaniu przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami.
W przestrzeni publicznej jest miejsce dla wszystkich osób bez względu na stopień sprawności i tylko od nas zależy w jaki sposób będziemy funkcjonować.
Wszystkim niepełnosprawnym składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji tego – jakże istotnego dnia.