Goleniów: SCM kolejną placówką z porodami rodzinnymi

0

Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie sp. z o.o. informuje, iż od dnia 08 lutego 2021 roku wznawia porody rodzinne. To druga placówka w regionie, po Szpitalu Zdroje, która wznawia porody rodzinne.

Poród w czasie trwania pandemii koronawirusa jest niezwykle trudnym doświadczeniem zarówno dla mamy, taty jak i nowonarodzonego dziecka. W Polsce cały czas, mimo że kwestie związane z porodami rodzinnymi wydają się być uregulowane, szpitale podchodzą do nich różnie. Efekty widać niestety i w naszym regionie. Tylko dwa szpitale pozwalają na porody rodzinne. Do tego dochodzą oczywiście wymogi i obostrzenia na terenie szpitala. Test przed wykonany max. 48h przed porodem jest zrozumiały, bo wymagany wszędzie (nawet  w podróżach pociągiem za granicę). Ale bardzo wątpliwej jakości test płytkowy i to jeszcze odpłatnie? Ktoś tu chce zniwelować straty kosztem rodziców. Otóż wymogi dla bliskiej osoby towarzyszącej podczas porodu szpitala w Goleniowie są następujące:

  • podpisać stosowne oświadczenie,
  • wykonać odpłatny test płytkowy Antygen Sars-COV-2 lub
  • przedstawić wynik testu Coronavirus SARS-COV-2 jakościowy wykonany max 48 h przed uczestnictwem w porodzie rodzinnym.

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa dotyczące wszystkich szpitali, są jasno sprecyzowane. Jednak szpitale, jak widzimy, bardzo opieszale wprowadzają je w życie. Te wytyczne określają, jak osoba towarzysząca biorąca udział w porodzie rodzinnym powinna „uzbroić się na porodówkę”. Przez cały czas pobytu na tym oddziale będzie musiała mieć rękawiczki, maseczkę i inną odzież ochronną, w tym fartuch.

Zmiany dotyczą również personelu medycznego. Lekarze i położne pracują cały czas w maseczkach lub przyłbicach. Co warto podkreślić, kobieta rodząca, podczas porodu, nie musi mieć zakrytych ust oraz nosa.

Zgodnie z zaleceniami NFZ szpital nie powinien wymagać testu na COVID-19 od osoby towarzyszącej zrobionego do 5 dniu przed porodem, ponieważ dokładny termin porodu jest bardzo trudny do przewidzenia. Jednak szpitale nie respektują zaleceń NFZ.

Szpital powinien również zapewnić środki ochrony dla osoby towarzyszącej. Jeśli placówka odmawia uczestniczenia w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu to fakt ten powinno zgłosić się do Rzecznika Praw Pacjenta lub wojewódzkiego oddziału NFZ.

Brak porodów rodzinnych i wizyt po porodzie jest sytuacją wyjątkową i bardzo stresującą dla kobiet przed, w trakcie i po porodzie. Warto jednak pamiętać, że w szpitalu położne, lekarze, a także inne mamy zawsze służą pomocą. Dobrym pomysłem wydaje się wykorzystanie wideopołączeń, co może choć w pewnym stopniu zrekompensować brak bliskich i zminimalizować skutki rozłąki koniecznej w czasie pandemii koronawirusa.

Mamy powinny mówić o swoich obawach i lękach związanych z tą nową sytuacją i porodem w czasie pandemii lekarzowi lub położnej, którzy mają obowiązek odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Niestety ponieważ szpitale, pod względem obostrzeń, stały się w epoce covid jednostkami zbliżonymi do zakładów karnych, to po porodzie odwiedziny w szpitalu są nadal niemożliwe.

To jest bardzo trudne dla wszystkich rodzin. Paczki dla mamy i dziecka można zazwyczaj przekazać przez pracowników szpitala. Wychodząc ze swojej sali, wszystkie mamy powinny mieć założone maseczki i cały czas powinny przestrzegać zasad higieny rąk. Choć są szpitale, te lepiej wyposażone, posiadające łazienkę z bezpośrednim wejściem z sali, zabraniają również chodzenia po korytarzach poza przejściem na niezbędne badania.

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię