Zbiórki nakrętek opanowują miasta i wioski. Mechanizm jest prosty: wory barwnych nakrętek zbierane w przedszkolach, szkołach, kościołach, urzędach, czy miejscach pracy, trafiają do punktu zbiórki. Potem za pieniądze uzyskane za surowiec kupowany jest np. wózek dla osoby niepełnosprawnej.
Akcje zbierania nakrętek mają często szczytny cel. Na przykładzie szkoły pokażemy klasyczny już przykład takiej akcji. Ale zaznaczmy, że na zbiórkę nakrętek musi wyrazić zgodę Dyrekcja szkoły i Rada Rodziców, choć najczęściej to właśnie one inicjują zbiórki w szkołach. W szkole zabierane są nakrętki, uczennice i uczniowie przynoszą je do szkół. W schowkach na szczotki i innych pomieszczeniach piętrzą się całe góry nakrętek! W końcu szkoła oddaje zebrane nakrętki firmie, która ten plastik przetwarza. Pieniądze, jakie firma zapłaciłaby za zdobycie nakrętek, trafiają do osób potrzebujących np. niepełnosprawnych, wskazanych przez szkołę. Często między szkołą a firmą pośredniczy jeszcze jakaś organizacja – fundacja, stowarzyszenie pomagająca osobom potrzebującym. Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron system zbiórki nakrętek działa sprawnie i nie trzeba go dodatkowo dofinansowywać, więc te środki pozostają do dyspozycji na cele charytatywne.
Coraz częściej urzędy zaczynają regulować zbiórki, by nadać im jakąś estetykę, a nie robić „nakrętkowego śmietnika”. Gminy decydują się na zakup i ustawianie ogromnych koszy w kształcie serca do zbiórki nakrętek. Od kilku miesięcy takie stoją w Policach a ostatnio pojawiły się również w Gryficach.
W piątek Urząd Miasta w Gryficach poinformował o odbiorze dużych serc do zbiórki nakrętek i że w ten sposób włącza się do miast i Gmin pozytywnie zakręconych.
Dwa serducha staną pod gryfickimi szkołami, jedno przed urzędem miejskim. Gmina Gryfice wspólnie z mieszkańcami chce zebrać jak największą ilość nakrętek po opakowaniach z napojów wspierając tym samym rozmaite akcje na rzecz osób potrzebujących wsparcia w leczeniu. Działamy wspólnie i w integracji!!! Działamy wspólnie i w leczeniu!!!
Ale dlaczego te nakrętki zbierać, jaka jest ich przydatność?
Nakrętki to tworzywo sztuczne nazywany czysty polimer (polietylen), ale jest to tworzywo innego rodzaju niż też plastikowa butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Wysoki ciężar właściwy tego surowca sprawia, że możliwe jest zastosowanie go w przeróżnych przemysłach. Charakteryzuje się znakomitymi właściwościami, niewielką ścieralnością, dużą odpornością na uszkodzenia. I przede wszystkim można go przetwarzać na nowe rzeczy, więc ma wiele żyć!
Jakie nakrętki zbierać
Nakrętki z butelek po napojach, opakowań kosmetyków i chemii gospodarczej, pasty do zębów, słoików (np. po kawie rozpuszczalnej), ze słoiczków i buteleczek po lekach i suplementach diety, zatrzaski i obręcze z soków czy mleka, to ten wartościowy, twardy plastik. Oznacza się go skrótem HDPE – to skrót od angielskich słów High Density PE, czyli polietylen dużej gęstości .
Na koniec przypomnijmy jeszcze jakie są zasady zbierania nakrętek HDPE?
Zbierając nakrętki, należy oczyścić je z naklejek, etykiet, cen. To ułatwi i skróci proces ich przeróbki.
Ten twardy plastik z korków od butelek, czyli czysty polietylen, po zmieleniu przerabia się na granulat. Następnie magnes wyłapuje metale, inne niepożądane dodatki wytrącają się w wodzie podczas procesu mycia i suszenia. Potem to zmielone tworzywo jest przetapiane na tzw. regranulat, do którego dodaje się różne barwniki. Takie stopione tworzywo zastyga w formach, a z form wychodzą prawie gotowe wiaderka, doniczki, pudełka, kolejne nakrętki, plastikowe opakowania, a nawet obudowy komputerów!
Butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, co zmniejsza objętość odpadów. Opakowanie z nakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu. Butelki bez nakrętek zaś mogą zostać bez problemu sprasowane w sortowniach.
Dzieci w szkołach uczą się nie tylko tego, że śmieci warto segregować, ale mają satysfakcję, że mogą pomóc innym ludziom. Skoro wciąż używamy plastiku, to nie marnujmy go. Plastik jest szkodliwy dla środowiska, bo się nie rozkłada, więc trzeba go zbierać, segregować i używać do recyklingu. Nakrętki zbierajmy osobno. Pomożemy w lepszym recyklingu tego odpadu, a jednocześnie dołożymy się do potrzebnego komuś sprzętu.
foto: UM Gryfice