Cyberprzestępcy wciąż zmieniają swoje metody działania. Podszywają się pod urzędy, banki, przychodnie czy kurierów. Poznaj uniwersalne metody, dzięki którym nie dasz się oszukać!
„Jesteś na kwarantannie”
Często piszemy o cyberprzestępcach i ich nowych, wyszukanych metodach na wyłudzanie wrażliwych danych i pieniędzy. Coraz częściej też do naszej redakcji docierają niepokojące zgłoszenia o próbach popełnienia przestępstwa. Zresztą i sami ich doświadczamy. Tym razem jedna z Czytelniczek pisze:
„W ten weekend był jakiś zmasowany atak, jeśli chodzi o te dziwne telefony. Wzięłam do ręki służbowy telefon, a tam 7 nieodebranych połączeń. Każdy z innego numeru i wszystkie dziwne. Koleżanka dostała około 7 SMSów z powiadomieniem, że jest na kwarantannie”
Przed oszustwami „na kwarantannę” ostrzega Policja. Są to bardzo częste przypadki. Użytkownicy telefonów komórkowych dostają informację, że została na nich nałożona kwarantanna. W wiadomości jest też podany link do strony, na której rzekomo możemy uzyskać więcej informacji. Po kliknięciu w adres na naszym urządzeniu może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie.
Policja przypomina, że kwarantanna może zostać nałożona po przekroczeniu granicy lub po wywiadzie epidemiologicznym przeprowadzonym przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Prawdziwa wiadomość powinna wyglądać tak: „Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play”.
Jak nie dać się oszukać?
Oszuści próbują działać na wiele sposobów. Podszywają się pod urzędy, banki, przychodnie czy kurierów. Nie sposób sporządzić enumeratywnej listy, dlatego też zawsze należy zachować ostrożność.
Jak to zrobić? Po pierwsze – zawsze zwracajmy uwagę na numery, które się z nami kontaktują. Numery oszustów bardzo często są „dziwne”, niepodobne do tych, którymi posługują się znajomi nam ludzie (przykład: +48123123250). Po drugie – nie klikajmy odruchowo w wysyłane nam linki. Najpierw należy sprawdzić, czy w linku nie ma literówek (np. w przypadku operatora sieci komórkowej zamiast www.orange.pl jest www.oreange.pl lub www.orangee.pl). Jeżeli nie mamy pewności, czy link jest bezpieczny, najlepiej będzie wyszukać w sieci numer do kontaktującej się z nami instytucji lub firmy i po prostu do niej zadzwonić. Konsultanci powiedzą nam czy i ewentualnie dlaczego do nas pisali.
Kolejnym prostym sposobem na uniknięcie negatywnych konsekwencji jest sprawdzanie numerów. Wystarczy wpisać go w wyszukiwarkę Google. W Internecie funkcjonuje dużo stron, które pozwalają użytkownikom na dzielenie się doświadczeniami dotyczącymi poszczególnych numerów.
Jeśli jesteś ofiara oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
#pomocpokrzywdzonym
Polecamy także: