25 – lecie ustanowienia Sanktuarium oraz 15 – lecie Koronacji Cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1867 roku. Uroczystą Mszę św. o godz. 11.00 celebrował ks. Bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko – gorzowski, w koncelebrze był również ks. Andrzej Steckiewicz, który po latach posługi w Moskwie i Grodnie powrócił do diecezji.
„Biorąc pod uwagę żywą i bliską więź mieszkańców Trzebiatowa i całego Pomorza Zachodniego z Najświętszą Maryją Panną oraz przychylając się do próśb wiernych, postanowiłem, dla większej czci naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego Dziewiczej Matki Maryi oraz duchowego pożytku wiernych, dokonać koronacji obrazu Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Niech ten akt kultu religijnego przyczyni się do pogłębienia umiłowania Chrystusa i Kościoła. Będzie to pierwsza w historii naszej archidiecezji koronacja wizerunku Najświętszej Maryi Panny koronami biskupimi”
Tak pisał 15 lat temu metropolita szczecińsko-kamieński, abp Zygmunt Kamiński, zapraszając wszystkich do Trzebiatowa. Uroczystość koronacyjna zgromadziła wtedy na miejskim stadionie wielu przedstawicieli Episkopatu Polski oraz liczne rzesze pielgrzymów z całej archidiecezji. Wszyscy przybywający zdawali sobie sprawę z symbolicznego znaczenia miejsca koronacji.
Podkreślić tu należy, że to była pierwsza koronacja obrazu Maryi w diecezji. Obraz słynie łaskami. Dziś z racji obostrzeń nie mogli wziąć udział wszyscy chętni, ale dzięki dobrodziejstwu techniki można było obejrzeć transmisję w sieci.
Mamy wiele potwierdzonych przez lekarzy świadectw uzdrowień cielesnych, m.in. z nowotworów. Są też uzdrowienia duchowe: niektórzy przestali pić, inni wrócili do rodziny.
Malowidło przedstawia Matkę Bożą z wieńcem gwiazd nad głową, długimi włosami, księżycem pod stopami, lewą ręką podtrzymującą Dzieciątko Jezus. Podobne obrazy Ernsta Degera znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Kolonii oraz w Düsseldorfie.