„Koniec Eldorado dla lichwiarzy”. Rząd przyjął projekt ustawy

0
źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt, który ma położyć kres działalności lichwiarskiej. Konsumenci mają być rzetelnie informowani o kosztach, a te nie będą mogły przekraczać wyznaczonych limitów. 

„Koniec Eldorado dla lichwiarzy”

Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa ma chronić przez oszustwami lichwiarzy. Z ich usług najczęściej korzystają osoby, które znalazły się w sytuacji bez wyjścia i potrzebują natychmiast gotówki. Trudne położenie niestety jest często wykorzystywane przez tych, którzy chcą się dorobić na czyimś nieszczęściu. Ofiarami padają też osoby starsze, które – namawiane przez lichwiarzy – biorą pożyczki, nawet gdy ich nie potrzebują. W efekcie tracą majątki, w tym również mieszkania.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że do tej pory Państwo nie miało instrumentów do ochrony obywateli ze względu na źle skonstruowane przepisy. Do sądów trafiały jedynie 3-4 akty oskarżenia na rok, choć skala zjawiska była wielka.

– Z Eldorado dla lichwiarzy w Polsce, co było skutkiem przyjęcia w 2011 r. przez rząd Donalda Tuska korzystnych dla nich rozwiązań, skończyliśmy częściowo dzięki rozwiązaniom zawartym w tarczy [antykryzysowej – przyp.red.]. Nie pozwolimy na patologię, dlatego wzmacniamy ochronę pożyczkobiorców, którzy w przeszłości wpadali w pętlę zadłużenia czy tracili dorobek życia – powiedział.

Prokurator Generalny wytłumaczył, że lichwiarz nie będzie już pociągany do odpowiedzialności jedynie w sytuacji, w której wiedział o „przymusowym położeniu” pożyczkobiorcy, ale w każdym przypadku, gdy opłaty za pożyczkę przekraczają określony limit.

Nie będzie ukrytych kosztów

W Kodeksie karnym i cywilnym pojawi się definicja „kosztów pozaodsetkowych” i zostanie określony ich maksymalny limit. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych i często ukrytych marż, prowizji i opłat. Zgodnie z proponowaną zmianą koszty pozaodsetkowe w całym okresie spłaty nie mogą przekroczyć 25 % całkowitej kwoty pożyczki (w przypadku kredytów – 45 % kwoty).

Udzielający pożyczki musi przedstawić jasne zasady spłaty, przede wszystkim wysokość odsetek i kosztów pozaodsetkowych. W sytuacji, gdy dojdzie do wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego, nie można domagać się kosztów pozaodsetkowych za pozostały okres.

Koszty niezależne od okresu kredytowania mają obniżyć się z 25 do 10 %, a zależne z 30 do 10 %.  W przypadku popularnych i niestety często niebezpiecznych „chwilówek” koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 5 % wysokości pożyczki.

Nowe przepisy nie dopuszczają też żądania zabezpieczenia w postaci m.in. zastawu czy weksla o wartości znacząco przekraczającej wysokość pożyczki.

Firmy pożyczkowe znajdą się pod ścisłą kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. W przypadku stwierdzenia naruszeń ustawy lub bezpieczeństwa rynku finansowego będzie możliwe nałożenie kary pieniężnej w wysokości do 15 mln zł.

Polecamy także:

Szczecin: „Możemy stracić wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników” Interpelacja radnych do Prezydenta Szczecina

Powiat policki: 2 lata temu zmarła w wypadku. Do dziś nie wiadomo, kim była

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię