Liceum Ogólnokształcące przy Szczecińskiej Szkole Florystycznej zyskało dziś imię Sybiraków, wprowadzono również nowy sztandar honorowy. Gościem specjalnym uroczystości był wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann, zabrakło jednak przedstawicieli Urzędu Miasta.
Szkoła choć jest prywatna, posiada uprawnienia szkoły publicznej, a nadzór pedagogiczny sprawuje nad nią Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Bez wątpienia jest to placówka wyjątkowa, bowiem brak jest w niej zadań domowych. Kładzie się nacisk na to, aby dziecko nauczyło się wszystkiego w szkole. Młodzież ma swoją salę, do której przychodzą na lekcje nauczyciele, w klasie uczniowie mają osobiste szafki oraz czajnik. Można zaparzyć gorącą herbatę i nikomu nie przeszkadza, gdy ktoś dyskretnie pije ją na lekcji. Klasy są czyste, świeże, wyposażone w sprzęt multimedialny, ustawienie ławek sprzyja pracy w grupie. W szkole nie ma dzwonków, a czas lekcji regulują sami nauczyciele. Kładziony jest nacisk na wszechstronność uczniów.
Dziś ta wyjątkowa placówka zyskała nowy sztandar honorowy oraz patrona, Sybiraków. Biorąc pod uwagę tereny na których się znajdujemy nowa nazwa doskonale wpisuje się w historię naszego regionu. Gościem specjalnym dzisiejszych uroczystości był wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann.
– Sybiracy po likwidacji gimnazjum na prawobrzeżu nie mieli dotąd placówki oświatowej w Szczecinie, która objęłaby tą grupę patronatem. Tymczasem zarówno w Szczecinie, jak i na całym Pomorzu Zachodnim jest bardzo liczne środowisko sybirackie. Bardzo się cieszę, że Liceum Ogólnokształcące przy Szczecińskiej Szkole Florystycznej zyskało imię Sybiraków. Dzięki temu placówka ta będzie obecna na uroczystościach upamiętniających wywózki na Sybir, młodzież będzie kształcona w duchu patriotycznym ze szczególnym uwzględnieniem pamięci o Sybirakach, a samo środowisko zyska miejsce w których świadkowie historii będą mogli przedstawiać swoje przeżycia. Szczególne podziękowania należą się dyrekcji placówki oraz związkom Sybiraków, które podjęły współpracę ze szkołą – skomentował wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mimo tak zacnego patronatu jaki został nadany tej placówce oświatowej oraz osobistemu stawiennictwu grupy samych Sybiraków, na uroczystość nie dotarli przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin.
Szkoła dzięki swej innowacyjności i otwartości na nowe sposoby nauczania wydaje się być bardzo ciekawą propozycją dla młodych ludzi, chcących dobrze zadbać o swoją przyszłość. Ciekawostką jest to, że w ramach lekcji wychowania fizycznego można nauczyć się szermierki. Ta elitarna dyscyplina sportu, kładzie nacisk na rozwój psychiczny i fizyczny. Uczniowie mają również możliwość korzystania z laboratorium biologicznego i chemicznego na ZUT. Lekcje często prowadzą ciekawi goście m.in. przedstawiciele IPN, na zajęciach wykorzystywane są tablety wyposażone w e-podręczniki.
POLECAMY TAKŻE:
Zlikwidowano kolejny nielegalny punkt hazardowy, tym razem w Dąbiu
Były senator PO zatrzymany. Miał wyłudzić kilkadziesiąt milionów z PFRON i ZUS