Mieszkowice: Wojenny cmentarz ponownie wybrzmiał pieśnią patriotyczną [ZDJĘCIA]

0

1 września to data, którą zna każdy Polak. Czcimy ten dzień jako symbol polskiej martyrologii. Czcimy 1 września w różny sposób, a uroczystości z tym związane zawsze mają podniosły charakter. Uroczyste obchody odbyły się również na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórach, gdzie spoczywają tysiące polskich żołnierzy.

Obchody rozpoczęły się tradycyjną mszą świętą, którą odprawił Arcybiskup Andrzej Dzięga. Całość uświetniona była przez żołnierzy kompanii honorowej z 5 Pułku Inżynieryjnego im. gen I. Prądzyńskiego ze Szczecina Podjuch. Pojawiło się również wiele sztandarów szkolnych oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po okolicznościowych przemówieniach, nastąpiło odczytanie Apelu Poległych oraz złożenie wieńców, kwiatów i wiązanek u stóp stojącego na cmentarzu pomnika.

Finałem wydarzenia była trzecia odsłona Koncertu „Tym, którzy zginęli dla Polski”. Główną rolę odegrał tam Chór z Opery na Zamku w Szczecinie. Odśpiewane przez chórzystów pieśni przeplatane były wierszami czołowych poetów, którzy w swojej twórczości szczególnie często odnosili się do wartości takich jak Bóg, Honor i Ojczyzna.

„I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”
Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię