„Porozmawiaj ze mną !” to bezpłatna linia uruchomiona przez Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU. Kierowana jest do młodych ludzi , którzy w obecnych trudnych warunkach spowodowanych pandemią , zmagają się z różnego rodzaju problemami. Pod numerem 880 815 801 są dostępni doświadczeni specjaliści.
Stowarzyszenie DA DU od wielu lat wspiera młodzież w radzeniu sobie z różnego rodzaju problemami m.in uzależnieniami, przemocą, samotnością, lękiem, poczuciem inności i brakiem akceptacji. Organizacja wskazuje, że obecny specyficzny czas izolacji podczas pandemii to ogromna próba dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim dla tych zmagających się z depresją i innymi problemami psychicznymi, ale także dla tych, którzy dotychczas funkcjonowali normalnie. Młodzi szczególnie w tym czasie czują się samotni, zagubieni, nie radzą sobie z nauką, brakuje im bezpośrednich kontaktów z kolegami.
Nastolatkowie mają prawo czuć się rozżaleni i sfrustrowani. Zamknięte szkoły, odwołane koncerty i zajęcia sportowe, brak możliwości spotkania z rówieśnikami, to dla nich realna strata, którą przeżywają, nawet jeśli dorosłym wydaje się, że to nic strasznego – uświadamia DADU.
Rodzice powinni okazywać dzieciom, szczególnie tym w okresie dojrzewania, jeszcze więcej wsparcia i empatii niż zazwyczaj. Nie należy bagatelizować ich uczuć takich jak strach czy smutek. Symptomami przedłużającego się stresu są m.in. irytacja i obniżony nastrój, dolegliwości fizyczne – bóle głowy i brzucha, problemy ze snem i koncentracją, sięganie po używki i częste spędzanie czasu przed komputerem.
Uwzględniając te wszystkie problemy i wychodząc im naprzeciw tym problemom, Stowarzyszenie DA DU uruchomiło Młodzieżową Linię Wsparcia „Porozmawiaj ze mną”.
Jest to jedyny telefon wparcia dedykowany dla młodzieży znajdującej się w izolacji, funkcjonujący na terenie Szczecina – mówi Justyna Bągorska, przewodnicząca Stowarzyszenia DA DU.
Projekt został sfinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin. Wielka potrzeba uruchomienia takiej linii komunikowana była wielokrotnie w trakcie pracy z młodzieżą i rodzicami. Telefon jest czynny do późnych godzin wieczornych. Może z niego korzystać młodzież zmagająca się z m.in. depresją, niską samooceną stresem, napięciem, niepokojem i lękami, samotnością, smutkiem, izolacją czy też uzależnieniami.
Telefon obsługują specjaliści terapii uzależnień z wykształceniem pedagogicznym i psychologicznym, mający doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi.