Dzięki nowym przepisom możemy uniknąć utraty pieniędzy w przypadku m.in. wycieku naszych danych. Zobacz, jak można zastrzec PESEL.
Możliwość taką przewiduje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Ma ona na celu ograniczenie skali zjawiska zaciągania na skradzione dane określonego rodzaju zobowiązań finansowych i majątkowych. Teraz w przypadku utraty dokumentów lub wycieku danych nie będziemy musieli się obawiać, że inna osoba zawrze w naszym imieniu umowę pożyczki, otworzy rachunek bankowy czy założy fikcyjną działalność gospodarczą.
PESEL będzie można zastrzec lub cofnąć zastrzeżenie za pomocą usługi elektronicznej lub w siedzibie organu dowolnej gminy. Zastrzeżenie można zgłosić i cofnąć w dowolnym czasie, ilość nie jest ograniczona, jednak przyjmuje się, że zastrzeżenie ma skutki natychmiastowe, a cofnięcie – od dnia następującego po zgłoszeniu.
Od 1 czerwca 2024 roku wszystkie instytucje będą miały obowiązek weryfikowania przed nawiązaniem umowy, czy dany PESEL nie został zastrzeżony. Obywatel nie będzie odpowiadał za zobowiązania zaciągnięte bez jego zgody, jeżeli zastrzegł PESEL.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Alkoholowe szaleństwo w Szczecinie. 19-latek zdemolował dwa samochody
Uderzył w stojące pojazdy, wpadł do rowu i zaczął uciekać. Pijany kierowca stanie przed sądem