Był taki czas, kiedy wielkie, polskie osobistości – mimo licznych różnic i podziałów – potrafiły zjednoczyć się w jednym, konkretnym i nadrzędnym celu. Wartością, która miała dla nich znaczenie ważniejsze nawet od prywatnych przekonań oraz ambicji była niepodległość Polski. Odbudowa suwerenności naszego kraju po 123 latach zaborów wymagała wielu poświęceń i prawdziwej jedności. Ten trud jednak został nagrodzony i pozwolił na zrodzenie się II Rzeczpospolitej.
Ojcowie polskiej niepodległości to prawdziwi liderzy, którzy w trakcie przełomowych wydarzeń na początku XX wieku potrafili zakasać rękawy i pracować na rzecz kolejnych pokoleń Polaków. Pomimo wielu różnic, związanych z poglądami, pochodzeniem czy wyznaniem znaleźli wspólny język w walce o odzyskanie suwerenności naszego kraju. Sześciu prawdziwych patriotów i wielkich osobistości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty. Wincenty Witos oraz Ignacy Daszyński pociągnęli za sobą tłumy i pomimo tego co ich dzieli, osiągnęli wielki, wspólny cel, jakim było odzyskanie polskiej niepodległości.
Wśród aktywności, która doprowadziła do powstania II Rzeczpospolitej należy wymienić chociażby zaangażowanie na frontach I wojny światowej, czy działalność dyplomatyczną, polityczną i społeczną. Wskazanie sześciu spośród wielu, którzy pracowali na odzyskanie suwerenności oczywiście jest pewnego rodzaju uproszczeniem. Osobistości te jednak miały ogromny wpływ na powrót Polski na europejskie mapy oraz doskonale obrazują zróżnicowanie środowisk, których przedstawiciele byli zaangażowani w ten przełomowy proces.
Niewątpliwie w Szczecinie brakuje prawdziwego upamiętnienia tych znakomitych postaci. Realizacja instalacji artystyczno-edukacyjnej „Ojcowie Polskiej Niepodległości” pozwoliłaby wreszcie na powstanie godnego miejsca pamięci o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Wincentym Witosie, Ignacym Paderewskim, Wojciechu Korfantym oraz Ignacym Daszyńskim dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Byłaby to również prawdziwa szansa na edukację młodych ludzi, którzy coraz częściej mają problem z rozpoznaniem tych polskich bohaterów.
Głównym celem, jakiemu przyświeca realizacja projektu jest budowanie polskiej tożsamości Szczecina. Pomnik ma przedstawiać osoby, które pomimo różnic politycznych potrafiły zjednoczyć się w dążeniu do nadrzędnego celu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uwzględnienie sześciu postaci pochodzących z różnych środowisk politycznych ma za zadanie integrować społeczność lokalną i przypominać, iż są wartości, które nie podlegają prywatnym sporom i różnicom.
Na projekt pomnika Ojców Niepodległości głosować można do 13 grudnia W TYM MIEJSCU. Propozycja nosi nazwę: Instalacja artystyczno-edukacyjna – „Ojcowie Polskiej Niepodległości” i jest zlokalizowana na liście jako projekt lokalny nr 1: Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze – Wyspa Pucka. Każdy mieszkaniec Szczecina może oddać dwa głosy jako poparcie dla instalacji. Głosować można bez względu na wiek – wystarczy zadeklarować, że mieszka się w stolicy Pomorza Zachodniego. Przy głosowaniu należy jedynie podać adres, pesel i numer telefonu.
POLECAMY TAKŻE:
Ojcowie Polskiej Niepodległości – Zagłosuj na projekt w SBO! (pomnik.szczecin.pl)
Kierował bez uprawnień, nie był to jednak koniec problemów 42-latka
Czekali na to od 26 lat! W Złocieńcu odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego