Gdy ogłoszono zamiar sprzedaży „Pioniera” pojawiły się obawy, że nowy właściciel zamieni jedno z najstarszych kin na świecie w lokal gastronomiczny lub dyskont spożywczy. Władze Szczecina poinformowały, że nie mają w planach przejęcia obiektu. Na szczęście znalazło się inne rozwiązanie.
Pionier idzie na sprzedaż
Temat kina „Pionier” od dłuższego czasu budzi dużo emocji. Od chwili gdy dotychczasowy właściciel zapowiedział zamiar przejścia na emeryturę, toczą się dyskusje o przyszłości obiektu. Początkowo zakładano, że zostanie on wykupiony przez Gminę Miasto Szczecin, ale szybko okazało się, że w budżecie nie przewidziano środków na ten cel.
Wówczas pojawiły się obawy, iż jedno z najstarszych nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie zostanie sprzedane osobie, która przekształci je w gastronomię lub dyskont spożywczy. Wielu radnych zwracało się z apelami do prezydenta Szczecina o interwencje w sprawie kulturalnego symbolu miasta.
– Podobne przejęcia kin „z duszą” znamy z całej Polski. Kino „Femina”, które istniało w latach 1938–2014 przy alei „Solidarności” 115 w Warszawie zostało zlikwidowane i zamienione w dyskont spożywczy. Podobne losy spotkały kino Wanda w Krakowie czy Milenium w Słupsku. Dyskontów i hipermarketów mamy w Szczecinie aż nadto, a oferta turystyczna miasta została podsumowana tym, że największą atrakcją został wybrany bezdomny kot. Takie miejsce jak Kino Pionier 1907 nie tylko nie powinno zniknąć z mapy Szczecina, ale powinno zostać szerzej udostępnione mieszkańcom i turystom – pisał w interpelacji Dariusz Matecki.
Czytaj więcej: Dariusz Matecki z apelem do Piotra Krzystka o ratowanie Kina Pionier. „Nie dajmy go zlikwidować i zamienić w dyskont spożywczy”
W kinie nie powstanie fast food
Na szczęście okazało się, że istnieje jeszcze inne rozwiązanie. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta przyjęto projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Zachód, Małkowskiego, Kosmos” w Szczecinie.
Obszar objęty uchwałą zostanie włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków jako „XIX-wieczny układ przestrzenny Śródmieścia”. To ponad 2,88 ha powierzchni między ulicami Księcia Bogusława X, Bolesława Krzywoustego i aleją Wojska Polskiego wraz z kinem „Pionier” i dawne kino „Kosmos”.
W planie zaznaczono, że „Pionier” ma pozostać obiektem, w którym prowadzona będzie działalność kulturalna. Wszyscy radni zgodnie poparli projekt.
Polecamy także:
Stargard: Handlował narkotykami i nakłaniał małoletnich do ich zażywania