Podczas wspólnego patrolu policjant wraz z funkcjonariuszem Straży Ochrony Kolei uratowali kobietę, która chciała targnąć się na własne życie. Desperatka była rozdarta emocjonalnie do tego stopnia, że traciła logiczny kontakt z rzeczywistością.
Dane statystyczne są bardzo niepokojące. Codziennie w Polsce 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić. Każdego roku dwa razy więcej osób ginie w wyniku samobójstw niż w wyniku wypadków samochodowych. Każde samobójstwo i każda próba wpływa na 20 osób z najbliższego otoczenia.
Dzięki przytomnemu działaniu połączonego patrolu SOK oraz policji udało się uratować kobietę, która chciała odebrać sobie życie. Dobra znajomość terenu przez funkcjonariusza SOK oraz profesjonalna reakcja policjanta zapobiegły tragedii. Patrol odebrał informację o możliwej próbie samobójczej podczas patrolowania szczecińskiego dworca PKP. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działań, dzięki szczegółowemu rysopisowi szybko udało się ustalić miejsce pobytu niedoszłej samobójczyni. Kobieta była zdesperowana do tego stopnia, że kontakt z nią był utrudniony. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, które przetransportowało kobietę pod opiekę specjalistów. Tym razem historia zakończyła się szczęśliwie.
Połączone patrole mundurowych kontrolują osoby przemieszczające się na obszarze kolejowym, patrolują rejony dzikich przejść przez tory, kontrolują punkty skupu złomu, oraz reagują na wszelkie przypadki ujawnianych wykroczeń czy przestępstw. Mają one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa użytkowników kolei, jednak jak widać sprawdzają się również w sytuacjach kryzysowych.
Dla osób, które zmagają się z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub straciły kogoś w wyniku samobójstwa. Powstał specjalny portal internetowy uruchomiony przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Pomoc jest anonimowa i bezpłatna. Więcej informacji TUTAJ. Wsparcie uzyskają tam zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające otuchy dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego. Należy pamiętać, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu. Ważne, aby nie zostawać z problemem samemu, życie warte jest rozmowy. Depresja to choroba, nie należy się jej wstydzić.
POLECAMY TAKŻE:
ZUT doceniony w ogólnopolskim konkursie! To jedyny taki program edukacyjny na Pomorzu Zachodnim