Polska nie wyda dziecka ojcu skazanemu za handel narkotykami. Sprawą zajmie się SN

0
Polska nie wyda dziecka ojcu skazanemu za handel narkotykami. Sprawą zajmie się SN
Obrazek ilustracyjny

Sąd wstrzymał nakaz wydania 4 – letniego Antosia. Wcześniej ten sam sąd zadecydował, że dziecko zostanie odebrane matce, która wróciła z nim do Polski i trafi do mieszkającego w Holandii ojca, mimo że ten poszukiwany jest Europejskim Nakazem Aresztowania. Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. 

O sprawie już pisaliśmy: Kuriozalny wyrok. Sąd chce oddać dziecko ojcu skazanemu za handel narkotykami

Chłopiec skazany na dom dziecka

Mama 4 – letniego Antoniego w 2019 roku wróciła z synem do Polski z Holandii, gdzie został ojciec chłopca. Mężczyzna uciekł za granicę przed polskim wymiarem sprawiedliwości, który skazał go na 2,5 roku pozbawienia wolności za handel narkotykami. Został za nim wydany Europejski Nakaz Aresztowania.

Poszukiwany złożył do sądu wniosek o wydanie dziecka, mimo że w momencie, gdy przyjechałby po syna – zostałby aresztowany. 4- latek zaś trafiłby w ręce niderlandzkiego systemu opieki zastępczej, zamiast wychowywać się u boku kochającej mamy.

W listopadzie 2020 roku Sąd Okręgowy w Szczecinie postanowił, że mały Antoni powinien zostać z mamą w Polsce. Stwierdzono, że takie rozwiązanie będzie w najlepszym interesie małoletniego. W połowie marca 2021 roku, z niezrozumiałych przyczyn, wyrok ten został zmieniony przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zadecydowano, że 4 – latek zostanie wydany Holandii i trafi do poszukiwanego ojca.

Wstrzymanie nakazu wydania 4- latka

-Ojciec nawet nie mógłby przyjechać po dziecko do Polski, bo na granicy zostanie zatrzymany i osadzony w więzieniu. Chciał więc korzystać z pomocy pełnomocników, którzy mieli przewieźć dziecko. Nie rozumiem, jak sąd mógł kilka tygodni temu wydać takie orzeczenie – komentuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rzecznik ocenia działanie sądu jako nielogiczne. Podkreśla też, że ojciec, decyzją innego sądu, został prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności, a wyrok ten jest wiążący dla pozostałych sądów.

Mikołaj Pawlak wystąpił z wnioskiem o wstrzymanie wydania dziecka do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej, którą zamierza złożyć do Sądu Najwyższego. 29 kwietnia Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do wniosku i wstrzymał nakaz wydania chłopca do Holandii.

Polecamy także:

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię