Pomnik Świętej Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, jest do realizacji w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego z edycji 2018, gdzie był elementem projektu ,,Różane Ogrody II”. „Szpetota i chałtura” – takimi słowami określiła ten pomnik radna Łongiewska -Wijas z Koalicji Obywatelskiej.
Całość zadania obejmuje zagospodarowanie zieleńca przy ulicy Niedźwiedziej i Rysiej na osiedlu Kijewo.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radni przyjęli stosowaną uchwałę – na ustawienie pomnika musi wyrazić zgodę Rada Miasta. I choć uchwała została formalnie podjęta, to jednak wzbudziła wiele emocji. Radna Edyta Łongiewska-Wijas, w swej wypowiedzi zwróciła się do Prezydenta Miasta
Na miejscu Prezydenta zawstydziłabym się mocno i czym prędzej powołała profesjonalną komisję konkursową we współpracy z artystami szczecińskiej Akademii Sztuki oraz ekspertami przestrzeni publicznej z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Przykład fikcyjnego gangstera Jarzyny pokazał, że postawienie na kompetencje artystyczne może uratować najbardziej niedorzeczną koncepcję. Nie rozumiem więc dlaczego święta Jadwiga ma skończyć jako szpetota i chałtura. Na szacunek i dobrą realizację zasługuje także jako Królowa Polski
Przewodniczący Komisji ds. Kultury i Promocji Rady Miasta, Przemysław Słowik powiedział, że choć daleki jest od stawiania pomników i woli inne formy upamiętniania, to szanuje wybór mieszkańców.
zasługujemy na pomnik wyłoniony w formule konkursu. Otwartej rywalizacji w której kreatywność i dowolność interpretacji potrafią pozytywnie zaskoczyć nawet przy najbardziej odjechanych projektach (casus Krzysztofa Jarzyny) – mówił Przemysłąw Słowik.
Prezydent Michał Przepiera bronił pomnika i wyjaśnił, że miasto zorganizowało konkurs na wykonanie pomnika, jednak zainteresowanie było małe. Zgłosiło się dwóch twórców, a o wyborze zadecydowała cena. Również Przewodnicząca Rady Miasta, Renata Łażewska, prosiła o powściągliwość w ferowaniu opinii o pomniku, gdyż jak wiadomo gusta są różne.
Twórcą pomnika jest Stanisław Motyka, znany mieszkańcom Szczecina, choćby z instalacji „Ptaki ptaszyska”, których 26. znalazło swoje miejsce na szczecińskich podwórkach. Na Skolwinie przy ul. Stołczyńskiej, naprzeciw siedziby Rady Osiedla, stanął „Żuraw” autorstwa tego rzeźbiarza.
Ciekawi nas Państwa opinia na temat pomnika Świętej Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, który stanie w Kijewie. Piszcie w komentarzach.