Z początkiem grudnia rozpoczęły sie prace porządkowe przy budkach lęgowych ptaków. Leśnicy jak co roku kontrolują stan budek oraz ich ilość. W trakcie prac zdarza się, że stare budki muszą być wymienione lub zreperowane.
Podczas czyszczenia bardzo ważne jest usunięcie starych gniazd, które są siedliskiem wielu pasożytów i chorób dla przyszłych lokatorów. Pomaga to też w uniknięciu efektu spłycania budki, przez co pisklęta mogłyby stać się łatwą zdobyczą dla drapieżników, np. kun.
– mówił jeden z leśników.
Jak to wygląda?
W trakcie trwania prac porządkowych leśnicy rozwieszają budki lęgowe, ale pamiętają także o schronach dla nietoperzy. Zniszczone skrzynki zastępowane są przez nowe, a tam gdzie pojawi się zapotrzebowanie, tam też pojawiają się kolejne budki.
Na chwilę obecną na terenie RDLP w Szczecinie, wywieszonych jest 52,9 tys. sztuk budek i 1,7 tys. schronów dla nietoperzy. Wywieszanie tych „schronień” jest bardzo istotne dla leśnego ekosystemu. Jest to tylko jedno z wielu działań, jakie szczecińscy leśnicy prowadzą na podległych sobie terenach.
Ptactwo leśne przyczynia się do regulowania populacji owadów – w tym szkodników. Ma to olbrzymi wpływ na kondycję i odporność biologiczną drzewostanów.