Profanacje w Myśliborzu i Szczecinie

0

W nocy z czwartku na piątek (6/7 maja) nieznani sprawcy odrąbali głowę figurze św. Faustyny i podziurawili figurę Jezusa. Starszy aspirant Łukasz Niewiński z Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu poinformował o wszczęciu śledztwa przez Policję.

O sprawie poinformował również Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor, który podkreśla, że to niestety nie jest odosobniona sprawa.

W ostatnim czasie ośrodek coraz częściej obserwuje niepokojące sygnały dotyczące znieważania miejsc, postaci i elementów związanych z kultem chrześcijańskim. Sprawcy dokonują przeważnie zniszczeń przykościelnych figur i innych elementów otoczenia, jak również samych budynków.

Funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring z terenu wokół Sanktuarium, proszą również o kontakt każdego, kto w sprawie profanacji w Myśliborzu może posiadać ważne informacje.

Policja dowiedziała się o zdarzeniu po nagłośnieniu w mediach społecznościowych. Wcześniej nikt nie złożył stosownego zawiadomienia.

Po tej informacji nawiązaliśmy kontakt z proboszczem tego kościoła. Aktualnie są prowadzone czynności wyjaśniające, mające na celu ustalenie okoliczności tego zdarzenia – powiedział Niewiński.

To już drugie głośne zdarzenie z Myśliborza związane z narastającą w Polsce falą ataków na Kościół. W ubiegłym roku podczas protestu, tzw. strajku kobiet, pobito księdza.

Ksiądz Janusz Zachęcki, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża i kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mówi, że na uszkodzone figury natknęły się siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego.

Niszczenie i uszkadzanie mienia w KPK ma status czynu zabronionego – w zależności od wartości szkody jest to wykroczenie lub przestępstwo. Jest to niewątpliwe czyn, który należy potępić. We wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Fatimskiej 13 maja od godz. 16.00. do nabożeństwa majowego odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu w duchu ekspiacji, w celu przywrócenia jedności z Bogiem naruszonej grzechem, osoby, która dopuściła się haniebnego czynu – ogłoszono na wszystkich niedzielnych Mszach Świętych.

Profanacja w szczecińskiej Katedrze

W niedzielę doszło do kolejnej profanacji. Tym razem ofiarą padła szczecińska katedra. O godzinie 15 dwóch mężczyzn postanowiło zabawić się w kościele. Byli na tyle nierozgarnięci, że nie zorientowali się, iż katedra jest monitorowana i ich wyczyny zostały zarejestrowane.

Wierni przychodzący dzisiaj do katedry nie kryją swojego oburzenia. W rozmowie z naszym redaktorem mówili:

Liczymy, że sprawa zostanie zgłoszona na Policję, a ta przeprowadzi śledztwo i zostaną ukarani. Jak nie poniosą konsekwencji to będzie coraz gorzej. Przecież już gryzmolili po mórach kościołów, przerywali Msze, bili księży.  Nie można dawać przyzwolenia na atakowanie ludzi i grup wyznaniowych.

Polecamy także:

Nowi żołnierze WOT w naszym województwie – połowa z nich to kobiety
W poniedziałek 10.05 ogromne spadki liczby nowych zakażeń COVID 19
Sprzątanie Północy

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię