Program „Czyste Powietrze”. Blisko 17 tys. wniosków o dofinansowanie

0
wniosków

Polacy w lipcu złożyli blisko 17 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizację do programu „Czyste powietrze” – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki. Jest to dwukrotnie lepszy wynik niż w lipcu 2020 r. i 10 proc. wzrost do czerwca br.

NFOŚiGW twierdzi, iż liczba złożonych wniosków o dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację z programu „Czyste powietrze”, sukcesywnie rośnie.

„W lipcu złożono 16 922 wnioski i jest to o 1 672 (10 proc.) wnioski więcej niż w czerwcu, w ubiegłym roku w lipcu złożonych było około 8 tys. wniosków, więc nastąpił dwukrotny wzrost tej liczby w porównaniu do 2020 r.” – podała doradczyni Departamentu Czystego Powietrza NFOŚiGW Aleksandra Czarnecka.

Każdy miesiąc jednak ma inne uwarunkowania w kontekście prowadzonych prac zgodnie z programem.

„Okres wakacyjny – lipiec, jest tym czasem kiedy można, przede wszystkim, skutecznie zrealizować inwestycję, więc głównie na tym skupia się nasz beneficjent, ale również można złożyć wniosek” – wskazała czarnecka

Dodała, że widać stałą tendencję wzrostową, zarówno w kontekście składanych wniosków o dofinansowanie, jak i następnie w ich rozliczaniu.

Ponadto jak twierdzi Czarnecka, Fundusz dostrzega różnice w nasileniu składania wniosków o dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację w różnych rejonach Polski.

„Wynika to z wielu, niezależnych od nas przyczyn np. środowiska demograficznego i gospodarczego danego województwa, zbliżający się termin wejścia w życie Uchwały Antysmogowej, większe zaangażowanie samorządów w program” – wyjaśniła.

Wskazała także, że sytuacja monitorowana jest cały czas.

„Analizujemy dane i staramy się reagować na ewidentne odstępstwa od widocznej krzywej rozwoju programu w poszczególnych województwach”

Przypominamy, iż z dniem 1 lipca weszła w życie kolejna aktualizacja programu antysmogowego „Czyste powietrze”. Od tego dnia będą obowiązywać nowe podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji w programie (do 37 tys. zł).

Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 2189 zł (o 229 zł więcej niż dotychczas). W przypadku gospodarstw wieloosobowych próg wynosić będzie 1564 zł na osobę, czyli o 164 zł więcej niż do tej pory. Z podwyższonego dofinansowania korzysta obecnie ok. 30 proc. beneficjentów programu „Czyste powietrze”.

Kolejną zmianą, jaka obowiązuje od 1 lipca, jest możliwość otrzymania dotacji na kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Przy podstawowym poziomie dofinansowania będzie można otrzymać do 9 tys. zł, lecz nie więcej niż 45 proc. faktycznie poniesionych kosztów. Z kolei przy podwyższonej dotacji jest to do 12 tys. zł, ale nie więcej niż 60 proc. kosztów.

Kolejną ważną zmianą, która weszła w 1 lipcu br., jest, że o dopłaty do kupna pieców węglowych z programu, będzie można ubiegać się jedynie do końca 2021 roku. Odejście od dotacji do pieców węglowych w „Czystym powietrzu” wynika z wytycznych Komisji Europejskiej, przepisów samorządowych uchwał antysmogowych, a także zapisów w KPO oraz w Polskim Ładzie.

Ważne jest, że mieszkańcy województw podkarpackiego i śląskiego, którzy ogrzewają się tzw. kopciuchami, muszą je wymienić do 1 stycznia 2022 roku.

W przypadku woj. łódzkiego, małopolskiego i mazowieckiego – to 1 stycznia 2023 roku.

Kopciuchy w województwie świętokrzyskim mają zniknąć od 1 lipca 2023 roku.

Trochę więcej czasu na wymianę starych pozaklasowych pieców na węgiel mają mieszkańcy kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Muszą to zrobić do 1 stycznia 2024 roku.

W przypadku województwa dolnośląskiego z kopciuchów można korzystać do 1 lipca 2024; pomorskiego do 1 września 2024; lubuskiego – do 1 stycznia 2027 roku.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię