Razem dla ekosystemu czyli współpraca policji z Akademią Morską

0
fot. fb/ Szczecińskie WOPR

Rusza nowy projekt. Zachodniopomorska policja wraz z niemiecką będzie patrolować akweny wodne naszego województwa oraz Meklemburgii. Będą monitorować, wykrywać i w razie konieczności usuwać zagrożenia z ekosystemu. Wszystko w ścisłej kooperacji z naukowcami Akademii Morskiej w Szczecinie.

Projekt „Monitoring akwenów na terenie Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego” realizowany będzie siłami policji, która będzie patrolować wszystkie akweny i zbiorniki wodne regionu. Policjanci będą je patrolować na nowo zakupionej łodzi wyposażoną m.in. w nawigację, sonary i radar oraz pojazd terenowy wraz z przyczepą podłodziową.

Rzecz jasna, przed rozpoczęciem tych działań, w ramach projektu, funkcjonariusze różnych służb odbędą warsztaty z zakresu fotogrametrii i teledetekcji.

Warsztaty obejmą:
  • funkcjonariuszy policji,
  • funkcjonariuszy żandarmerii wojskowej,
  • inspektorów Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz
  • ratowników szczecińskiego WOPR.

Wszystkie dane zgromadzone we wszystkich narzędziach pomiarowych zostaną przekazane naukowcom i studentom Akademii Morskiej. Następnie, wnioski jakie wysnują z tych danych fachowcy, pozwolą funkcjonariuszom efektywniej wykorzystywać nowoczesny sprzęt w przyszłości. Ponadto, co ważniejsze, jak interpretować otrzymane wyniki.

Co obecnie najbardziej zagraża podwodnemu ekosystemowi? Jak się okazuje, akweny Zachodniego Pomorza obfitują we wraki, sieci rybackie oraz mniejsze lub większe wycieki.

Jak wskazują fachowcy, to właśnie wraki powodują największe zagrożenie dla ekosystemu. Dzieje się tak, gdyż właśnie one są najczęstszym punktem zaczepienia dla zagubionych sieci rybackich.

Ponadto, z badań wykonanych w poprzednich latach wynika, że rocznie w wodach gubionych jest około 640 tys. ton takich sieci.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię