Na szczecińskim proteście zjawiło się jedynie kilkadziesiąt osób. Czy Strajk Kobiet i Lambda Szczecin przewidywały porażkę i dlatego odmówiły udziału w wydarzeniu?
Wyrok TK
22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny jest niezgodny z Konstytucją. Chodziło o przepis, który dopuszczał przerywanie ciąży w przypadku gdy występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
„KAŻDE ŻYCIE LUDZKIE MA TAKĄ SAMĄ WARTOŚĆ; NIE MA LEPSZYCH I GORSZYCH ISTOT LUDZKICH, KAŻDY CZŁOWIEK MA JEDNAKOWE PRAWO DO ŻYCIA. TAKĄ SAMĄ WARTOŚĆ MA ŻYCIE CZŁOWIEKA PRZED NARODZENIEM, ŻYCIE CZŁOWIEKA MŁODEGO I PEŁNEGO SIŁ ORAZ ŻYCIE CZŁOWIEKA STARSZEGO. NA TYM FUNDAMENCIE CYWILIZACJI LUDZKIEJ OPIERA SIĘ POLSKI SYSTEM PRAWNY. PRZERWANIE CIĄŻY JEDNOCZEŚNIE WIĄŻE SIĘ Z POZBAWIENIEM DZIECKA JEGO ŻYCIA” – napisano w uzasadnieniu wyroku.
Na ulice wyszli ludzie, którzy nie zgadzali się z decyzją TK. Popularnością cieszył się tzw. Strajk Kobiet, jednak jak szybko zyskał zwolenników, tak też szybko ich stracił. Niebawem okazało się, że stoją za nim osoby postulujące „aborcję na żądanie”, które zaczęły wręcz idealizować ten okrutny zabieg i namawiać do niego Polki.
Rok później
Wczoraj minął rok od wyroku. W pierwszą rocznicę postanowiono zorganizować protest. Stały za nim takie organizacje jak Fundacja RÓWNiE , Fundacja Pełnia Wyrazu, Stowarzyszenie Refugees Szczecin, KOD Zachodniopomorskie, Młoda Lewica – Zachodniopomorskie i Girls Watch Porn. Z zaproszenia na manifestację nie skorzystał jednak… Strajk Kobiet i Lambda Szczecin. Być może dlatego, że spodziewano się fiaska?
Na Plac Solidarności – oprócz organizatorów, dziennikarzy i służb porządkowych – przybyło jedynie kilkadziesiąt osób.
Polecamy także:
Szczecin: Niemiecki okręt przy Wałach Chrobrego
Szczecin: „Bieg im. ks. Jerzego Popiełuszki” – już jutro w Puszczy Bukowej!