Sensacyjne odkrycie w Kamieniu Pomorskim 

0

Ogromne zaskoczenie podczas prac konserwatorskich w kamieńskiej katedrze. Tego nie spodziewali się nawet konserwatorzy. 

Do tej pory najstarszy był w Szczecinie

W 2008 roku podczas remontu dachu na kościele pw. Jana Ewangelisty nad Odrą odkryto, że więźba zrobiona jest z drzewa sosnowego, ściętego zimą 1368/69. Do dziś jest to najstarsza zachowana więźba dachowa w Szczecinie. Do ubiegłego tygodnia uważano również, że jest najstarszą na Pomorzu Zachodnim. Jednak prace w Kamieniu Pomorskim pokazały, że jeszcze nie raz możemy zostać zaskoczeni. 

Podejmując się remontu dachu nie przypuszczano, że aż tak sensacyjnego odkrycia dokonają ekipy konserwatorskie. Nie spodziewano się, że czas powstania więźby dachowej nad korpusem świątyni, jest tak odległy.  

Najstarsza świątynia zwieńczona najstarszym dachem

Choć na pozór powyższe zdanie wydaje się oczywiste, to nie zawsze tak jest. Katedra w Kamieniu Pomorskim to najstarsza świątynia w północno-zachodniej części Polski. Kościół został ufundowany w 1176 roku, ale jego budowa zajęła przeszło sto lat, a całkowicie go ukończono dopiero w XV wieku. Była przebudowywana i rozbudowywana, co sugerowało również zmiany na dachu świątyni. 

W katedrze trwa właśnie remont dachu. Przez lata myślano, że jest on, jak na zabytek, względnie nowy. Zlecone przez konserwatora zabytków badania dały zaskakujący wynik. 

Nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia. Na zlecenie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków mieliśmy ocenić wartość więźby dachowej katedry w Kamieniu Pomorskim. Gdy znaleźliśmy się na poddaszu, od razu zwróciliśmy uwagę na nietypowy, bo na jego archaiczny styl budowy – powiedział naukowemu serwisowi PAP dr Maciej Prarat z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Toruńscy naukowcy przebadali drewno z więźby. Dzięki analizie dendrochronologicznej naukowcom udało się oszacować wiek użytego do budowy dachu drewna. W najstarszej części świątyni pochodzi z początku XIII wieku. 

Podczas prac zauważyłem, że wiązania, jakie są na tych belkach, są inne niż znane mi do tej pory. Takich jeszcze nigdy nie widziałem. Panowie profesorowie to ocenili dokładnie i potwierdzili przypuszczenia – powiedział Krzysztof Kapczyński, właściciel firmy odpowiadającej za remont dachu. 

Według oceny naukowców, wiek drewna użytego do budowy sklepienia nad świątynią różni się na całej powierzchni. To dowodzi, że świątynia powstawała etapami. Najstarsza część to prezbiterium, nad skrzyżowaniem naw drewno pochodzi z okolic 1260 roku, a nad prezbiterium jest starsze o 100 lat. 

Polecamy także:

Zamkną łącznicę relacji Kołbaskowo Stargard
Szczecin: Brutalny atak na kościół. Mężczyzna skakał po krzyżu i zaatakował księdza
Szczecin: Pijany cudzoziemiec próbował „kierować ruchem” w centrum miasta

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię