SOWA lata nad Świnoujściem

0

Czyste powietrze to w dzisiejszych czasach bardzo istotna sprawa. Wymienia się kopciuchy na bardziej ekologiczne źródła ciepła, kolejne programy dotyczące termomodernizacji domów wprowadza się w życie. Są miejscowości, gdzie kontrola nad prawidłowym dbaniem o stan powietrza staje się priorytetem i o ten priorytet dbają nowoczesne technolgie.

Od kilku tygodni w Świnoujściu działa nowoczesny system antysmugowy. Głównym jego elementem jest specjalistyczny dron wyposażony w różnego rodzaju systemy służące obserwacji i analizie powietrza nad miastem. SOWA, bo tak brzmi nazwa urządzenia, kontrolowana jest przez świnoujskich Strażników Miejskich.

Czas kontroli, jaki potrzebny jest strażnikom do sprawdzenia czy w danym miejscu wszystko jest jak należy, to zaledwie kilka sekund. W ciągu tego czasu, dokonywana jest analiza składu chemicznego dymu jaki leci z kominów. Decyzja o podjęciu stosownych kroków zależna jest oczywiście od wyników jakie da pomiar. Jeśli coś będzie nie tak, finałem może być nawet mandat.

Urządzenie jest bardzo dokładne. Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

– mówił Igor Urbaniak ze Straży Miejskiej.

 

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię