Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przybyło już 1,5 mln uchodźców. Jaką pomoc dla nich przewiduje specustawa, która właśnie weszła w życie?
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została uchwalona w błyskawicznym tempie. W środę została przegłosowana w Sejmie, a w nocy z piątku na sobotę Senat przyjął 60 poprawek , z czego kilkanaście zostało uwzględnionych przez niższą izbę parlamentu już w sobotę rano. Tego samego dnia wieczorem ustawa została podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i co do zasady będą obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego br.
Jakie zapisy znalazły się w ustawie?
- Legalny pobyt dla obywateli Ukrainy i ich małżonków niemających obywatelska ukraińskiego, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej inwazji oraz dzieci urodzonych przez Ukrainki na terytorium RP (na 18 miesięcy – po upływie 9 miesięcy można ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat),
- Uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL oraz założenie Profilu Zaufanego,
- Obywatele Ukrainy mogą podejmować w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej,
- Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i na uczelniach,
- Uchodźcom przysługuje pomoc finansowa (jednorazowo 300 zł na osobę),
- O wypłatę świadczeń mogą ubiegać się osoby, które zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy (pieniądze wypłacane za okres max. 60 dni, choć w uzasadnionych przypadkach może być on przedłużony).
Ustawa dotyczy obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rosyjskim ataku na ich kraj. Jednak w przypadku tych, których terminy ważności wiz i zezwoleń na pobyt czasowy upłynęłyby w czasie wojny – zostaną przedłużone do końca roku. Zaś w sytuacji upłynięcia terminu kart pobytu czy polskich dokumentów tożsamości obywateli Ukrainy po 24 lutego br. – ulegną one wydłużeniu o 18 miesięcy.
Na mocy specustawy powstała też rezerwa celowa w budżecie, a w Banku Gospodarstwa Krajowego utworzono specjalny Fundusz Pomocy.
Zaostrzono także kary za handel ludźmi i sutenerstwo popełnione podczas trwania wojny na Ukrainie.
Ustawa zaostrza też kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi i sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.
Polecamy także:
Ryanair przywraca loty z Goleniowa do Warszawy!
Zachodniopomorskie: Sprawdź, gdzie zaplanowano wyłączenia prądu!