W czwartek, po godzinie 23, Sejm wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego i lubelskiego o 60 dni.
Przedłużenie stanu wyjątkowego
29 września Rada Ministrów zwróciła się do prezydenta z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Uzasadniano to utrzymywaniem się szczególnego zagrożenia bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na pasie przygranicznym, pomimo podjęcia intensywnych działań przez służby państwowe.
-Zgodnie z wnioskiem Rady Ministrów podstawowym problemem na granicy polsko-białoruskiej […] są zintensyfikowane w ciągu ostatnich tygodni próby nielegalnego przekraczania granicy państwowej. Wiążą się z tym narastające obawy i poczucie zagrożenia mieszkańców obszarów przygranicznych. W okresie od 1 września do dzisiaj miało miejsce ponad 7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy – argumentował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Soloch.
„Za” głosowało 224 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 8 posłów Konfederacji, 3 posłów Kukiz15, 1 poseł Porozumienia i 1 poseł niezrzeszony. „Przeciw” natomiast było 122 posłów Koalicji Obywatelskiej, 46 posłów Lewicy, 7 posłów Polski 2050, 3 posłów niezrzeszonych i 1 poseł Konfederacji. Wstrzymało się 22 posłów Koalicji Polskiej, 5 posłów Porozumienia i 4 posłów Polskich Spraw.
Może być przedłużony tylko raz
Stan wyjątkowy obowiązuje w części województw podlaskiego i lubelskiego od 2 września. Objął dokładnie 183 miejscowości.
Na tym obszarze obowiązują następujące ograniczenia: zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń oraz imprez masowych, obowiązek posiadania przy sobie dokumentu tożsamości, zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu określonych miejsc, ograniczenie prawa do posiadania broni oraz dostępu do informacji publicznej.
Zgodnie z art. 230 Konstytucji stan wyjątkowy może zostać przedłużony tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.
W czasie jego obowiązywania oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Natomiast wybory samorządowe mogą odbywać się na terytorium nieobjętym stanem wyjątkowym.
Polecamy także: