Nawet 240 osadzonych w stargardzkim Zakładzie Karnym będzie w 2021 r. pracować na rzecz miasta. Zatrudnienie znajdą m.in. w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej i szkołach podstawowych. Będą wykonywać głównie prace konserwatorskie i porządkowe.
Zgodnie z przewidywaniami w przyszłym roku pracę społecznie użyteczną w Stargardzie może wykonywać około 240 osób. To zajęcia nieodpłatne. Osadzeni pracują od 20 do 40 godzin w miesiącu. Zajmują się głównie utrzymaniem porządku, segregacją odpadów i pracami konserwatorskimi. W Stargardzie swoje obowiązki będą wykonywać w kilku miejskich spółkach: MPGK, PEC, ZZO i MPK. Pomogą również w Młodzieżowym Domu Kultury, kilku szkołach podstawowych i przedszkolach miejskich.
Osadzeni w stargardzkim Zakładzie Karnym pracują także m.in. w hali produkcyjnej firmy KUCA i cukierni NOVA. Podczas pobytu w placówce mogą również się uczyć. Od 50 lat działa tam Centrum Kształcenia Ustawicznego. Słuchacze biorą udział w różnych kursach i zdają egzaminy potwierdzające ich umiejętności. Dzięki temu zdobywają dodatkowe kwalifikacje, co pomaga w znalezieniu pracy po opuszczeniu Zakładu Karnego. Tego typu aktywności są wykorzystywane w systemie penitencjarnym w całej Europie.
Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum