To oni przez całą dobę chronią zarówno polskiej granicy, jak i zewnętrznej granicy UE. Tytaniczna praca funkcjonariuszy Straży Granicznej – często wykonywana w ekstremalnych warunkach – powinna być stale doceniana.
Obchody w Koszalinie
Główne obchody Święta Straży Granicznej odbyły się już 12 maja w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Uczestniczył w nich m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Wicewojewoda Zachodniopomorski Mateusz Wagemann, Wicewojewoda Zachodniopomorski Tomasz Wójcik, Komendant Główny Straży Granicznej gen. dywizji Tomasz Praga, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak.
Czytaj także: Święto Straży Granicznej w Koszalinie z udziałem pary prezydenckiej
– Jesteśmy tutaj z powodu Waszego święta – święta Straży Granicznej, jej funkcjonariuszy i pracowników, po to, żeby oddać Państwu i słowem i swoją obecnością głębokie wyrazy naszego szacunku, głębokie wyrazy szacunku ze strony Rzeczypospolitej i wszystkich naszych rodaków – mówił prezydent. – Jest mi przykro, że z tytułu wykonywania tej służby nieraz spotkały was obelgi, niesprawiedliwe znieważenie.
Chodziło oczywiście o wypowiedzi niektórych celebrytów i aktywistów, którzy za pośrednictwem mediów społecznościowych krytykowali funkcjonariuszy stojących na pierwszej linii ognia od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.
Czytaj także: Znieważyli funkcjonariuszy broniących polskich granic. Celebryci staną przed sądem
– Obecność Prezydenta Państwa i jego małżonki podczas dzisiejszych uroczystości świadczy o uznaniu Państwa Polskiego dla wysiłku i pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej, którą wykonują dla dobra wszystkich Polaków dbając o nasze bezpieczeństwo – podkreślił wicewojewoda Mateusz Wagemann.
Straż Graniczna
Straż Graniczna rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku. Dziś w formacji służy 14,6 tys. funkcjonariuszy, w tym 10,2 tys. mężczyzn i 4,4 tys. kobiet. Wspiera ich ponad 3,3 tys. pracowników cywilnych, a także kilkaset czworonożnych strażników, których umiejętności są niezwykle cenne w wykrywaniu nielegalnych towarów i innych czynności patrolowo-obronnych.
W Polsce funkcjonuje dziewięć oddziałów Straży Granicznej (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Śląsko-Małopolski, Nadodrzański, Nadwiślański, Karpacki i Morski), które podzielone są na 97 placówek. Funkcjonariusze szkolą się w trzech ośrodkach – w Koszalinie, Kętrzynie i Lubaniu.
Głównymi zadaniami Straży Granicznej są: kontrola i ochrona granic państwowych, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, wydawanie zezwoleń na przekraczanie granicy oraz rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń o charakterze transgranicznym. Nasza wschodnia granica jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, co wiąże się z dużą odpowiedzialnością – funkcjonariusze stale ją monitorują przy pomocy wież obserwacyjnych, dronów, systemów perymetrycznych czy kamer termowizyjnych.