Trwa postępowanie przetargowe w związku z budową punktu poboru wody oraz stacji uzdatniania wód dla Świnoujścia. Obiekt wg planów miałby powstać do 2023 roku. Budowa obiektu umożliwi miastu uniezależnienie się od innych źródeł wody. Ma to zatem niebagatelne znaczenie dla zasobów miasta.
Analizy i ich efekty.
Wykonane analizy sugerują dwa przyszłe źródła, z których miasto będzie mogło pobierać wodę.
Po pierwsze mamy do czynienia ze źródłami podziemnymi lokalizowanymi na Wolinie, w okolicach miejscowości Kodrąbek. Świnoujście zyskało dzięki zatwierdzeniu zasobów eksploatacyjnych dla ujęcia wód podziemnych, możliwość eksploatacji źródeł w ilości około 150m3/h.
Po drugie, woda może być pobierana bezpośrednio ze zbiorników powierzchniowych. Miasto Świnoujście nie posiada niestety zbiorników z wodą słodką, a zasoby z okolicy wyspy Uznam to woda słonawa. Dla uściślenia chodzi tu o wymieszane wody rzeczne i morskie.
Wedle podawanych informacji, miasto dywaguje nad użytkowaniem obydwu źródeł, jednak przedmiotem wspomnianego tutaj postępowania przetargowego są wody słonawe.
Koszty
Koszty uzyskiwania wód pitnych z wód słonawych ze zbiorników powierzchniowych są bardzo podobne do tych wynikających z doprowadzenia i uzdatniania wody ze źródła w Kodrąbku.
Oszacowanie kosztów dotyczących źródeł powierzchniowych było możliwe dzięki badaniom prowadzonym przez WiK, MIR i wiele innych laboratoriów. Ponadto dokonano analizy kosztów inwestycji i eksploatacji tych źródeł.
Badania
W celu wyboru odpowiedniej lokalizacji dla planowanych obiektów, przeprowadzono serię badań. Badania prowadzone były przez dwa lata. Dzięki tym badaniom uzyskano wystarczającą ilość informacji, pozwalających na wytypowanie tego, a nie innego miejsca. Chodzi o tzw. Mulnik. W toku badań przeprowadzono badania dna zbiornika, przeanalizowano nawarstwienia oraz stopień zanieczyszczeń Mulnika. Prowadzone były również rozmowy z przedsiębiorstwami zajmującymi się analogicznymi inwestycjami.
Budowa obiektów tego typu ma bardzo duże znaczenie dla miast, które tak jak Świnoujście – bardzo dynamicznie się rozwijają.