Pojemniki na odzież używaną wryły się w przestrzeń wielu miast, w tym Szczecina. Według informacji przekazanych radnym miejskim, w Szczecinie znajduje się 340 pojemników, na które lokalizację wydał zgodę Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, reprezentujący Miasto. Jednak wielu mieszkańców miasta uważa, że pojemników jest więcej i stoją w miejscach, szpecąc otoczenie.
Tych pojemników jest zdecydowanie za dużo i nie wiem czy podana liczba 340 jest prawdziwa – mówi jedna z Mieszkanek Szczecina. A być może firma zajmująca się zbiórką odzieży wystawiła ich o wiele więcej i nikt tego nie kontroluje. Do tego ciągły bałagan wokół pojemników, bo jak ktoś się nie włamie i porozrzuca odzież, to znowu pojemniki są przepełnione. Wygląda na to, jakby nikt nie pilnował tego. Często dookoła porozrzucane są ubrania, buty, pościel…
Okazuje się, że odpowiedzialnym za porządek wokoło pojemników na odzież jest dzierżawca gruntu. To, że nie do końca się z tego wywiązuje wiedzą wszyscy. Być może to Straż Miejska powinna bardziej przyglądać się tym miejscą, by nie szpeciły miasta.
Zgodnie z umową, dzierżawca zobowiązany jest do utrzymania przedmiotu dzierżawy i jego otoczenia w czystości i należytym porządku oraz natychmiastowego usuwania wszelkich nieprawidłowości zgłaszanych przez wydzierżawiającego.
Komu potrzebne są pojemniki na używaną odzież
Pojemniki na odzież używaną najczęściej kojarzone są jako miejsca charytatywnej zbiórki ubrań dla podopiecznych PCK. Kiedyś tak było, dopóki PCK nie podpisała umowy z firmą Wtórpol, która zajmuje się zbieraniem i gromadzeniem odzieży. I to właśnie powiązana z Wtórpolem, Fundacja Eco Textil zajmuje się zbiórką odzieży używanej na terenie Szczecina. Czy jest to działalność akceptowalna przez mieszkańców tych osiedli, gdzie znajdują się pojemniki? Jak wynika z przeprowadzonych rozmów, nie do końca. Dominuję przede wszystkim pogląd, że otoczenie pojemników jest zaniedbane. Dodatkowo zdaniem wielu mieszkańców Szczecina są to miejsca gdzie gnieżdżą się gryzonie.
Problem miejsc, gdzie znajdują się pojemniki na używaną odzież, jak widać powraca niemal z regularną częstotliwością. Czy władze Miasta zdecydują się na radykalne działania? Czy w ogóle wiadomo ile takich pojemników znajduje się w Szczecinie? Jako przykład podajemy ulicę Zielną, gdzie stoją dwa pojemniki, natomiast nie ma ich w wykazie miejsc w Szczecinie dostępnym na stronie PCK.
Do tematu wkrótce wrócimy.