Łukasz W. “Kamerzysta”, Adrian S. “Puszbarber” i Wioletta K. są oskarżeni o znęcanie się nad osobą nieporadną. Patoyoutuberzy nagrali film, na którym upokarzali niepełnosprawnego intelektualnie chłopaka. Już dawno mieli usłyszeć wyrok, jednak okazuje się, że proces musi zacząć się od nowa.
Poniżający film patoyoutuberów
Powraca głośna sprawa patoyoutubera działającego pod pseudonimem “Kamerzysta”. Na początku kwietnia ubiegłego roku w internecie pojawił się film, na którym grupa znajomych zleca niepełnosprawnemu intelektualnie chłopakowi wykonywanie upokarzających zadań w zamian za pieniądze. Bohater nagrania miał m.in. jeść ziemię i kocie odchody, rozbijać cegły o głowę, skakać do kontenera ze śmieciami czy zanurzać się w szambie.
Zachęcamy do obejrzenia naszej rozmowy z ofiarą patoyoutuberów:
Sprawą szybko zajęła się policja i prokuratura. Film zniknął z sieci, a trzy osoby (Łukasz W. “Kamerzysta”, Adrian S. “Puszbarber” i Wioletta K.) usłyszały zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny (art. 207 par. 1a Kodeksu karnego). Za ww. przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Jeszcze w kwietniu wobec Łukasza W. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzany opuścił areszt w październiku ubiegłego roku, po drugiej rozprawie, podczas której przesłuchiwano pokrzywdzonego. “Kamerzysta” musiał wpłacić poręczenie majątkowe. Zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.
Proces ruszy od nowa
Sprawa miała mieć swój finał już na początku tego roku. To wtedy miała odbyć się ostatnia rozprawa zakończona wydaniem wyroku. Tak się jednak nie stało, ponieważ sędzia poszła na zwolnienie lekarskie, na którym jest do dziś.
Wobec powyższego musiało dojść do zmiany składu orzekającego. Wyznaczono nowego sędziego i referenta, którzy zapoznają się ze sprawą. Zgodnie z przepisami proces musi zacząć się od nowa, tj. od odczytania aktu oskarżenia i ponownego przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Termin rozprawy prawdopodobnie zostanie wyznaczony do końca miesiąca.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Będzie nowy peron na Dworcu Głównym w Szczecinie. Pojedziemy też szybciej do Berlina
Policjant po służbie złapał wielokrotnego recydywistę