To była długa, i chyba najcięższa batalia dla mieszkańców Północnych osiedli Szczecina, którzy wspólnie opracowali i zgłosili projekt pod nazwą „Kurs na Północ” w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Najpierw wyczerpujące starania o wpisanie na listę, potem nieszczęsne ogłoszenie o zbieraniu podpisów, a na koniec wykreślenie projektu, zanim w ogóle pozwolono ustosunkować się wnioskodawcom do zarzutów. Dzisiaj projekt powraca na listę, po decyzji Biura Dialogu Społecznego.
Jak już informowaliśmy, wnioskodawcy tego projektu odwołali się od decyzji komisji. Po dwudniowym „procesie” w komisji, zadecydowano o ponownej pozytywnej weryfikacji.
Mieszkańcy północnych, nadodrzańskich dzielnic przemówili swoim głosem w projekcie „Kurs na Północ”, składając go w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim – mówi radna Edyta Łongiewska – Wijas. Dotąd „Północ” była tylko frazesem w ustach polityków. Inicjatorzy uznali, że SBO jest naprawdę obywatelski, a „Północ” to również Szczecin.
Teraz już tylko od decyzji Biura Dialogu Społecznego zależało, czy projekt Kurs na Północ powróci na listę projektów, do głosowania przez mieszkańców Szczecina.
Wiadomo, że projekt „Kurs na Północ” jest świetny, że to pierwszy w historii przejaw obywatelskiego zrywu na Północy. Bledną przy nim inne, zwłaszcza te, na które władza patrzy przychylnym okiem. Chciano go zdusić, bo jeszcze się okaże, że SBO stało się zanadto obywatelskie – dodaje Łongiewska – Wijas.
Decyzja Biura, tak naprawdę już nie tylko dotyczyła Kursu na Północ, ale całego SBO. Ważyło się, czy będzie kompromitacja Budżetu Obywatelskiego, czy jednak o wszystkim będą decydować mieszkańcy. Wczoraj w późnych godzinach wieczornych zespół odwoławczy podjął decyzję – Kurs na Północ przywrócono na miejsce 2.
Uważamy, że ogłoszenie które zostało opublikowane przez wnioskodawców nie powinno mieć miejsca – tłumaczy Magdalena Błaszczyk z Biura Dialogu Obywatelskiego. Bez względu na okoliczności, taka forma zabiegania o głosy budzi kontrowersje i może być postrzegana jako sprzeczna z ideą SBO. Jednocześnie doceniamy postawę i trzymamy za słowo autorów projektu, którzy zadeklarowali wycofanie się z podobnych praktyk. W związku z tym projekt pozostał na liście 113 projektów, na które swój głos będą mogli oddać mieszkańcy w tegorocznym głosowaniu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Głosowanie startuje 7 grudnia o godz. 9.00 i potrwa do 21 grudnia również do godz. 9.00
Dziękuje wszystkim za okazane wsparcie – mówi Arkadiusz Lisiński, jeden z liderów projektu. Bez tego nie dali byśmy rady walczyć dalej. Dziękujemy radnym i działaczom miejskim którzy nie poddali się taj atakującej narracji. Dzwonili, dopytywali jak jest, a nie budowali opinii na przekazie medialnym. Chcieli sami wyrobić sobie opinię. Dziękujemy również panu mecenasowi Jędrzejowi za pomoc prawną jaką nam okazał i do tego non profit. To była nieoceniona pomoc. Co ważne jego opracowanie to doskonały materiał do tego by stworzyć w końcu takie zasady SBO, które nie będą budziły wątpliwości. Będą jasne i klarowne. Co najważniejsze przejrzyste dla mieszkańców, którzy będą mieli pewność, że ich głos nie będzie zmarnowany. To jest najwyższa konieczność na najbliższy czas. Jesteśmy zadowoleni z decyzji jaka zapadła. To oczywiste, każdy na naszym miejscu byłby zadowolony. Mniej zadowoleni z tego, że musieli zużyć masę energii na to by ponownie przekonywać zespoły i urzędników do projektu. To naprawdę było ogromnie energochłonne. Ale to już za nami. Teraz trzeba zacząć walkę o głosy. „Północ dla miasta – miasto dla Północy”, taka myśl mi się zrodziła ostatnio i tak widzę nasz projekt. Przywracamy Północ miastu. Podajemy na tacy to co mamy najlepsze i najpiękniejsze, niesamowite widoki ze szlaku, dostęp do Odry, którego tak potrzebują mieszkańcy Skolwina. To jakiś absurd, że przez ich osiedle płynie Odra, jest wiele kanałów a kompletnie nie wykorzystuje się tego bogactwa, nie ma kąpielisk, ba nawet otwartego dostępu do rzeki nie było. Teraz dzięki Stanicy się to zmienia. Oczywiście teren wokół Wieży Bismarcka i Park Tilebein. To są naprawdę intrygujące i nader ciekawe miejsca i dobrze przygotowane projekty. Do tego Polana Dąbrówki na Stołczynie i spinamy praktycznie całą Nadodrzańską Północ. Jeszcze raz dziękujemy za Wasze wsparcie jakie nam okazaliście i liczymy na Wasze głosy na projekt ogólnomiejski nr.2
Wojciech Kłodziński, autor projektu zagospodarowania terenu wokół Wieży Bismarcka powiedział naszej redakcji:
Ostatnie 3 tygodnie nasyciły nas pewności, że projekt Kurs na Północ ma duży sens. Otrzymaliśmy olbrzymie wsparcie mieszkańców, radnych miasta, społeczników, za co serdecznie dziękujemy. Projekt jest bardzo obszerny i budzi entuzjazm u Szczecinian. Liczymy na jego realizację. Głosowanie już w poniedziałek. Przed nami jeszcze dużo pracy.