Obchody „Czarnego Czwartku”, jak określane są wydarzenia z 17 grudnia 1970 roku, rozpoczęły się Mszą świętą o godz. 10.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki, której przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga. Przed Mszą, o godz. 9.00, pięcioosobowa delegacja Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, złożyła kwiaty pod pomnikiem Anioła Wolności na pl. Solidarności, a około godz. 9.30 pod bramą Stoczni.
Eucharystii przewodniczył ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga. Na początku wiernych w kościele powitał gospodarz miejsca, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, ksiądz kanonik Zbigniew Rzeszótko:
Od 50. lat 17 dzień grudnia gromadzi nas na modlitwie i zadumie nad ofiarą niewinnej krwi polskich stoczniowców, robotników, uczniów, żołnierzy, przypadkowych świadków. Nieustannie tłumieni komunistyczną ideologią i systemem władzy odważyli się głośno wykrzyczeć swoje prawa: chleba i godności. Jakże ważny to był krok w robotniczej i narodowej drodze do wolności. Dziś po pół wieku, ze czcią spłacamy im dług wdzięczności.
Metropolita Szczecińsko-Kamieński, ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, w homilii podkreślał:
Obowiązkiem naszym jest pamiętać o ofiarach protestów, które walczyły o wolność narodu. Nikt z nich tamtego dnia nie planował swojej śmierci. Błogosławiony, kto był gotowy również wtedy, bez przygotowań, z zaskoczenia, kto w serce miał wpisane Boże drogowskazy, Boże prawo. Kto szedł Bożą drogą. Dlatego wspominając i modlitwą otaczając tamten dzień, bohaterów tamtego dnia, to przede wszystkim ofiary tamtego dnia Bogu pokazujemy.
List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, pan Paweł Mucha.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia całej społeczności Szczecina, która dorocznym Marszem Pamięci Ofiar Grudnia’70 oddaje cześć uczestnikom patriotycznego zrywu Wybrzeża. Wraz z Państwem pochylam dziś głowę w hołdzie dla zamordowanych, rannych, więzionych i na inne sposoby szykanowanych robotników, którzy powiedzieli „nie” komunistycznemu totalitaryzmowi. Rządzący krwawo stłumili bunt. Chcieli zamknąć usta narodowi, zastraszyć i uciszyć zwykłych ludzi. Ale protest zabrzmiał głośno, docierając do rodaków w całym kraju.
Oddajemy cześć wszystkim uczestnikom grudniowych protestów, którzy wtedy zapłacili własnym życiem i zdrowiem w imię najwyższych wartości stanowiących istotę patriotyzmu i człowieczeństwa. Cześć i Chwała Bohaterom. Wieczna pamięć poległym – cytował Paweł Mucha.
„Rewolta grudniowa zmieniła bieg historii” – tak w liście napisał premier Mateusz Morawiecki. Jego słowa odczytał Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz.
Po Mszy uroczystości przeniosły się przed bramę Stoczni. Tą część, punktualnie o godzinie 12.00, rozpoczął arcybiskup Andrzej Dzięga. Odmówiono modlitwę Anioł Pański i krótką modlitwę za wszystkich poległych w wyniku działań milicji i wojska w grudniu 1970 roku. Następnie przedstawiciel Prezydenta RP Paweł Mucha, Wojewoda Zachodniopomorski. delegacje Stowarzyszenia Grudzień 70 – Styczeń 71, władz samorządowych, stowarzyszeń patriotycznych i przedstawicieli Związków Zawodowych oraz dyrekcji Stoczni, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
Po tej, wzruszającej dla bohaterów tamtych dni, chwili uroczystości i zadumy
zebrani przeszli pod budynek dawnej siedziby dyrekcji Stoczni Szczecińskiej przy ul. Antosiewicza 1. Tutaj uroczyście odsłonięto mural upamiętniający wydarzenia Czarnego Czwartku. Odsłonięcia dokonała siostra bohatera wydarzeń, Stanisława Nadratowskiego, pani Bożena Żwirblińska, której towarzyszyli przedstawiciele IPN i zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Po odsłonięciu ksiądz arcybiskup pobłogosławił mural i wszystkich biorących udział w uroczystościach.
Przedstawicie IPN objaśniając wymowę muralu podkreślili, poza oczywistym celem, symbol znajdujący się na dole muralu. „Solidarność” wychodzi z granic Polski na teren Ukrainy i Białorusi, co jest szczególnym znakiem toczących się w tych krajach przemian społecznych. Inspiracją dla nich jest właśnie to, co się działo w Polsce. Niejednokrotnie walczący o wolności i prawa społeczne w tych krajach podkreślają tę właśnie inspirację „Solidarnością” i „Polską Rewolucją Solidarności”.
O godzinie 13.00 wieńce złożono na placu Solidarności, pod pomnikiem Anioła Wolności i tablicą upamiętniającą poległych.