Od 1 listopada w Szczecinie ruszyło Pogotowie Zimowe z myślą o osobach bezdomnych. Przygotowano aż 300 miejsc w schroniskach oraz 100 w noclegowniach dla tych, którzy nie mają dachu nad głową, a będą szukać schronienia przed mrozami.
Zima jest zdecydowanie najtrudniejszym okresem dla osób bezdomnych. Ma to związek oczywiście ze zdecydowanie niższymi temperaturami, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia osób, które nie posiadają swojego „ciepłego kąta”. Podczas corocznej odprawy wszystkich służb oraz instytucji omówiono procedury i zakres współpracy w ramach pomocy potrzebującym. Koordynatorem działań jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W ramach Pogotowia Zimowego do dyspozycji bezdomnych w Szczecinie oddano 297 miejsc w schroniskach, 95 w noclegowniach oraz 17 w ogrzewalni.
Schroniska są placówkami czynnymi całodobowo. Osoby potrzebujące mają zapewnione tam miejsce do spania, posiłek, wymianę ubrania, pralnię oraz suszarnię ubrań. Przyznanie miejsca w schronisku jest możliwe po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz podpisaniu kontraktu socjalnego. W stolicy Pomorza Zachodniego zapewniono miejsca w pięciu takich punktach: schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi – Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, ul. Hryniewieckiego 9 (105 miejsc), schronisko „Feniks”, ul. Zamknięta 5 (80 miejsc), schronisko dla mężczyzn „Caritas”, ul. Nehringa 14 (55 miejsc), schronisko dla kobiet „Caritas”, ul. Piaseczna 4 (45 miejsc) oraz schronisko dla mężczyzn „Caritas” na ulicy Strzałowskiej 24 (27 miejsc).
Noclegownie z kolei to miejsca otwarte w godzinach od 18:00 do 08:00. Osoby bezdomne mogą tam znaleźć schronienie na noc. W tych miejscach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki z prysznicem oraz zjeść ciepły posiłek. Aby skorzystać ze schronienia w noclegowni nie jest konieczne posiadanie skierowania lub wydanie decyzji administracyjnej. W Szczecinie znajdują się dwa takie punkty – na ul. Nehringa 14 oraz ul. Zamkniętej 5.
Ogrzewalnia to miejsce czynne całą dobę i jest w niej dostępnych 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. Podczas pobytu w ogrzewalni, która znajduje się w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień na ulicy J.H. Dąbrowskiego 22-23, bezdomni mogą wypić ciepły napój, skorzystać z łazienki oraz przebrać się.
Ponadto na terenie naszego miasta kilka organizacji prowadzi punkty, w których osoby bezdomne mogą otrzymać niezbędną odzież czy obuwie dostosowane do zimowego okresu. Takie magazyny odzieżowe w Szczecinie posiadają: Punkt Pomocy PKPS (ul. Robotnicza 9U/1), Zachodniopomorski Zarząd Wojewódzki PKPS (Jagiellońska 18/2), Caritas Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej (Matki Teresy z Kalkuty 5) oraz Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK (al. Wojska Polskiego 63).
POLECAMY TAKŻE:
Pniewo: kierowca, który potrącił dwóch pieszych odpowie przed sądem
Szarpanina wśród kierowców szczecińskich autobusów, jeden z nich był obcokrajowcem
Lasy Państwowe ze wsparciem dla dzieci grających w Sokole Pyrzyce [ZDJĘCIA]