Od 1 do 7 grudnia br. szczecińska Straż Miejska przeprowadziła 345 interwencji i kontroli w zakresie stosowania w przestrzeni publicznej tzw. DDM, tj. dezynfekcja, dystans, maseczka, zakończonych nałożeniem 40 sankcji karnych, w tym mandatów w wysokości 500 i 1000 zł. Tak wysokie mandaty zostały nałożone na osoby, które w sposób bardzo obraźliwy, wręcz szokujący negowały obowiązki wynikające z pozostawania w tzw. czerwonej strefie i szczególnie nagannego ignorowania obowiązujących przepisów.
Strażnicy miejscy wielokrotnie, podczas kontroli w placówkach handlowych i środkach transportu publicznego, powtarzali informacje o obowiązku zasłaniania nosa i ust, niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają obowiązujące przepisy. Do dyżurnych straży miejskiej, wpływają skargi od współpasażerów na innych użytkowników komunikacji miejskiej, dotyczące niezachowania środków ostrożności w autobusach i tramwajach.
Od kilku miesięcy prowadzone są wyrywkowe kontrole w autobusach i tramwajach, na miejskich targowiskach i ostatnio w galeriach handlowych. Na widok strażników wszyscy pasażerowie i klienci sklepów, karnie zakładają maseczki i okazuje się, że już nikt nie ma problemów zdrowotnych, lub innych przeciwskazań do zasłaniania ust i nosa.
Nie chodzi jednak o to, aby chronić siebie i innych tylko w obecności funkcjonariuszy, ale zawsze wtedy, gdy korzystamy z komunikacji publicznej, robimy zakupy w galeriach handlowych, czy poruszamy się tłumnie w przestrzeni publicznej, w której teraz, w okresie przedświątecznym jest dużo większe zagęszczenie mieszkańców naszego miasta. Chcąc w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa spędzić nadchodzące święta, nawet w gronie tylko najbliższych nam osób, trzeba tak niewiele zrobić. Wystarczy zasłonić usta i nos, rozsądnie i odpowiedzialnie zadbać o swoje zdrowie i zdrowie innych ! dać sobie i innym szansę na wyjście z tej epidemii.
Dla „opornych” kilka informacji. Od kilku miesięcy trwała dyskusja o legalność nakładania mandatów karnych za niezasłonięte usta i nos, chodziło o podstawę prawną. Ta sytuacja od kilku dni jest usankcjonowana nowelizacją ustawy, tzw. covidowej, o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19. I tak w Art. 1. W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 821 i 1238 oraz z 2020 r. poz. 568, 956, 1086 i 1517) w art. 116: znajduje się zapis „§ 1a. Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Straż Miejska przypomina, że nierespektowanie tego obowiązku może zakończyć się nałożeniem mandatu karnego w wysokości obecnie do 1000 zł w trybie art.116 Kodeksu Wykroczeń. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa zostanie skierowana w formie wniosku do rozpatrzenia przez sąd.
Informujemy także, iż wpływy z mandatów za powyższe wykroczenia nie zasilają kasy budżetu Gminy, lecz będą w ciągu 30 dni od ich nałożenia przekazywane przez Gminę na Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z wytycznymi z Ustawy o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19 – czytamy w komunikacie Straży Miejskiej w Szczecinie.