Wczoraj wieczorem w jednym z mieszkań w Trzebiatowie sześcioro dzieci zatruło się czadem czyli tlenkiem węgla. Dzieci trafiły do szpitala na obserwację. Policja i straż pożarna apeluje o ostrożność.
Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór w jednym z mieszkań przy ul. Kopernika w Trzebiatowie. Sześcioro dzieci zatruło się czadem i trafiło na obserwację do szpitala. Na całe szczęście zdrowiu dzieci nie zagraża niebezpieczeństwo i są w dobrym stanie ogólnym.
Podczas akcji ratunkowej pracowały dwa zastępy straży pożarnej.
Nadeszła jesień, a z nią sezon grzewczy. Wiele osób w tym czasie, by ogrzać mieszkanie bądź dom, musi palić w piecu. Nierzadko pali się czym popadnie w tzw. kopciuchu. Jak wiadomo z tym może wiązać się ulatnianie tlenku węgla czyli czadu.
Czad nazwany jest cichym zabójcą, bo atakuje znienacka. Tlenek węgla w wysokich stężeniu nie daje sygnałów ostrzegawczych, jest bezwonny. Najpierw następuje nagła utrata przytomności, a niekiedy w bardzo krótkim czasie śmierć.
Policja i Straż Pożarna co roku apelują o ostrożność i rozwagę.
Najlepszym sposobem jest wymiana tzw. kopciucha na piec palony np. ekogroszkiem. Jeśli nie jest to możliwe, ważne by palić dobrej jakości drewnem bądź węglem, a nie np. śmieciami.
By czuć się bezpieczniej dobrze zainstalować detektor tlenku węgla tzw. czujkę czadu. Wykryje ona zagrożenie zanim czad rozprzestrzeni się na tyle by zagrozić życiu domowników.
Ważne by co jakiś czas sprawdzać wentylację oraz instalację gazową. Tuż przed rozpoczęciem sezonu ważne by poddać je kontroli oraz przeczyścić kominy.
Te proste zasady mogą uratować zdrowie a nawet życie!
Jeśli jednak dojdzie do zatrucia czadem należy:
- zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się osoba poszkodowana;
- wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce (trzeba jednak mieć pewność, że osoba ratująca sama nie będzie zagrożona – jeśli tak, należy poczekać na przybycie straży pożarnej);
- wezwać pogotowie ratunkowe;
- zastosować sztuczne oddychanie, jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, oraz masaż serca.
Jak rozpoznać zatrucie czadem? Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć:
- ból głowy o nasileniu tym większym, im większe jest stężenie tlenku węgla,
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- utrata przytomności,
- drgawki,
- zaburzenia krążeniowo-oddechowe, wraz z zatrzymaniem akcji serca i oddechu.