Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, by nie stawali się oni ofiarami przestępstw to zapis znajdujący się w artykule piątym Konstytucji Rzeczpospolitej. W razie gdy jednak dochodzi do wyrządzenia krzywdy osobom trzecim, państwo ma za zadanie udzielić im odpowiedniej pomocy oraz wsparcia. Sprawcy natomiast muszą zostać schwytani i odpowiednio ukarani. Właśnie dlatego do życia powołano Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.
W środę 22 lutego o godzinie 10:30 w budynku Starostwa Powiatowego w Stargardzie odbyła się konferencja w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Głównym celem spotkania było podjęcie dyskusji w temacie sytuacji, w jakiej znajdują się ofiary przestępstw oraz określenie wyzwań, z którymi mierzą się instytucje i służby. Podczas konferencji głos zabrali m.in. przedstawiciele Sądu Rejonowego w Stargardzie, Prokuratury Rejonowej oraz Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.
W spotkaniu, którego tematem był Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym udział wzięło ok. 100 osób. Wśród uczestników można wymienić chociażby przedstawicieli stowarzyszeń, takich jak m.in. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Osób Chorych na chorobę Parkinsona oraz Stowarzyszenie Edukacja, Zdrowie, Aktywność. W trakcie konferencji swoich wypowiedzi udzielili również prelegenci: Mateusz Wagemann i Dariusz Matecki.
Wicewojewoda zachodniopomorski zwrócił w szczególności uwagę na fakt, jak ważne jest udzielanie pomocy ofiarom przestępstw ze strony państwa. Zaznaczył on, że spotkania jak to w Stargardzie mają ogromną wagę, bowiem dzięki nim społeczeństwo ma szansę uzyskać niezbędne informacje w temacie wsparcia organizowanego dla osób pokrzywdzonych.
– Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem jest jednym z kluczowych zadań państwa. Dzięki decyzjom Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, od 2015 roku rozbudowany został system pomocy ofiarom przestępstw, które w sieci ponad 300 miejsc na terenie całego kraju mogą uzyskiwać bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną lub materialną. Dzisiejsze spotkanie miało na celu przekazanie społeczeństwu informacji o wsparciu organizowanym dla osób pokrzywdzonych, a także przedstawienie działalności różnych służb w zakresie pomocy ofiarom przestępstw. Jestem zbudowany bardzo dużą frekwencją na dzisiejszym spotkaniu, co rodzi nadzieję na szeroką dystrybucję informacji przedstawionych podczas konferencji. – podkreślił Mateusz Wagemann.
Szczeciński radny Dariusz Matecki opowiedział natomiast nieco więcej o Funduszu Sprawiedliwości, który – jak sam określił – jest skrajnie demonizowany w mediach. Zwracał on uwagę głównie na podnoszenie świadomości obywateli w temacie możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy – zarówno w zakresie prawnym i psychologicznym, ale również materialnym.
– Fundusz Sprawiedliwości jest skrajnie demonizowany w mediach, a jest to instytucja, która niesie pomoc w całym kraju, w tym na terenie Pomorza Zachodniego. Tylko w latach 2019 – 2022 z pomocy skorzystało ponad 201 600 osób pokrzywdzonych, świadków i ich najbliższych. Bardzo ważne, aby społeczeństwo miało świadomość tego, że każda osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, materialną, a nawet schronienie. – powiedział Dariusz Matecki.
– Fundusz Sprawiedliwości pomaga również tym instytucjom, które niosą bezpośrednią pomoc ofiarom przestępstw – ponad 204 miliony złotych trafiły do strażaków ochotników, sfinansowano Klinikę „Budzik”, czy Specjalistyczne Centrum Wsparcia zapewniające profesjonalne wsparcie dla osób wychodzących ze skutków pokrzywdzenia przestępstwem. To jest niezwykle ważne, aby organizować takie spotkania jak dzisiaj w Stargardzie – cała sala seniorów, reprezentantów organizacji pozarządowych, wysłuchała informacji jak uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych. Wielkie podziękowania dla Pani Starosty Powiatu Stargardzkiego oraz Stowarzyszenia SOS dla Rodziny za organizację! – dodał szczeciński radny.
Podczas spotkania wielokrotnie powtarzano, by wykazać się szczególną troską o swoich najbliższych, czy nie dzieje im się krzywda. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z faktu, iż osoby pokrzywdzone przestępstwem mają prawo do bezpłatnej pomocy. Pomoc udzielana przez Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem jest ogólnodostępna na terenie całej Polski, a mapę takich miejsc w kraju można znaleźć TUTAJ.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ulicy Energetyków 10. Kontakt jest możliwy pod numerem telefonu: 663 606 609. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE:
ZUT doceniony w ogólnopolskim konkursie! To jedyny taki program edukacyjny na Pomorzu Zachodnim