Upamiętnienie ppor. Wiktora Sumińskiego ps. Kropidło

0

Dziś  o godzinie 11 na cmentarzu w Resku odsłonięta została tablica pamiątkowa ku czci porucznika Wiktora Sumińskiego- Żołnierza Ruchu Oporu Armii Krajowej, więźnia komunistycznych więzień, do których trafił za walkę o wolną i niepodległą Polskę.

Podporucznik Wiktor Sumiński był bohaterem, który za walkę o niepodległą Polskę 10 lat przesiedział w stalinowskich więzieniach i aresztach, jego bogaty życiorys może służyć jako lekcja historii dla przyszłych pokoleń.

„Kropidło” po wojnie osiedlił się w Resku, gdzie mieszkał aż do swojej śmierci. Jako jeden z wielu polskich patriotów z partyzantki antykomunistycznej walczył przeciw uzurpatorom władzy „Lublińskiej”, sprzeciwiał się komunizmowi i za to został wyklęty. Pamiątkową tablicę postawiła z datków od darczyńców Stargardzka fundacja – Pokolenie Walecznych.

Pomnik został postawiony tuż przy Dębie- symbolu trwałości, gdyż drzewo to może rosnąć nawet tysiąc lat. Mam nadzieję ,że za tysiąc lat nasza ziemia będzie nadal pamiętała o naszym bohaterze. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które prawdy historycznej mogło wysłuchać od bohaterów antykomunistycznego podziemia…

  • mówił  porucznik Piotr Maletka z 12 Szcecinskiej Brygady Zmechanizowanej.

„Kropidło” po wojnie osiedlił się w Resku, gdzie mieszkał aż do swojej śmierci. Jako jeden z wielu polskich patriotów z partyzantki antykomunistycznej walczył przeciw uzurpatorom władzy z Lublina, sprzeciwiał się komunizmowi i za to został wyklęty.

Jeśli My nie będziemy szanować Swojej historii i o nią dbać, to znów zacznie pisać ją za nas ktoś inny!

  • podkreślił pod koniec uroczystości porucznik Piotr Maletka

Przy okazji uroczystości miała też miejsce ceremonia nadań medali 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odznaczeni zostali:

-Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych- Okręg Szczecin – Grzegorz Kozak

-Członek zarządu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych- Okręg Szczecin- Mirosław Berezowski

-Porucznik Piotr Maletka z 12 Szczecinskiej Brygady Zmechanizowanej

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię