Włamywali się na konta na profilach społecznościowych i – podając się za ich właścicieli – wyłudzali pożyczki od “swoich” znajomych. Dwóch mężczyzn działało w ten sposób na terenie Polic, jednak udało im się oszukać również osoby z innych części kraju.
Postępowanie nadzorowała Prokuratura Rejonowa Szczecin – Zachód w Szczecinie.
“Znajomi” z Facebooka
O oszustwach internetowych pisaliśmy wielokrotnie. Cyberprzestępcy korzystają z reguły z tych samych metod, które starają się modyfikować na różne sposoby. Jedną z takich metod jest wyłudzanie pieniędzy za pośrednictwem kont na portalach społecznościowych, do których bezprawnie uzyskało się dostęp.
Czytaj także: Oszustwo metodą na Blik-a. Szczecińscy kryminalni pomogli w zatrzymaniu oszusta
Tak też postępowali podejrzani, którzy w okresie od lutego do kwietnia 2020 roku dokonali kilkudziesięciu oszustw na terenie Polic i innych miejscowości. Mężczyźni przełamywali zabezpieczenia kont na portalu Facebook i aplikacji Messenger i – podając się za ich właścicieli – pisali do „swoich” znajomych z prośbą o pożyczkę. Pomocni koledzy nie podejrzewali oszustwa i podawali przestępcom kody BLIK, które ci wykorzystywali do wypłat pieniędzy z bankomatów zlokalizowanych na obszarze Polic.
Tym sposobem udało im się doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem niemal 50 osób.
Czytaj także: Eksperci alarmują: Uważaj na „znajomych” na Facebooku
Oszust – recydywista
Dzięki działaniom policji udało się zatrzymać dwóch podejrzanych. To mężczyźni w wieku 46 i 52 lat. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów. Ponadto ustalono, że jeden z nich był już w przeszłości karany sądownie, a obecnych przestępstw dopuścił się w warunkach recydywy.
Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W akcie oskarżenia zarzucono im popełnienie przestępstwa oszustwa. Zgodnie z art. 286 § 1 Kodeksu karnego grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jednakże w przypadku podejrzanego, który dopuścił się czynu w ramach powrotu do przestępstwa, sąd może wymierzyć karę w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Oznacza to, że recydywista może spędzić w więzieniu nawet 12 lat.