Zachodniopomorskie: Kolejne siedem ekomurali pojawi się w regionie!

0
Fot. Youtube

Ekomurale zachwycają mieszkańców miast swoim wyglądem oraz właściwościami. Jak dokładnie działają i gdzie powstaną kolejne? 

Gdzie powstaną ekologiczne prace artystyczne?

W ubiegłym roku wykonano w naszym regionie dwa ogromne ekomurale – w Szczecinie przy rondzie Giedroycia i w Szczecinku. W 2022 roku ma powstać kolejnych siedem – dwa w Szczecinie oraz po jednym w Policach, Stargardzie, Wałczu, Połczynie-Zdroju i Goleniowie.

Wykonawcy murali zostaną wybrani w konkursie, który odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Ich zadaniem będzie wykonanie oryginalnego projektu, a także zakup specjalnych farb, zorganizowanie rusztowania, prac przygotowawczych itp.

Jak działają ekomurale?

Ekomurale po pierwsze atrakcyjnie wyglądają, a po drugie – co zdecydowanie ważniejsze – pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, m.in. szkodliwe składniki spalin samochodowych.

Jest to zasługą użycia farb katalitycznych, które absorbują dwutlenek siarki czy tlenki azotu. Na powierzchni ściany, pod wpływem nasłonecznienia, dochodzi do utleniania. Promieniowanie UV, tlen i wilgoć rozkładają szkodliwe substancje i zamieniają je w azotany i węglany niezagrażające zdrowiu. Badania wykazały, że 1m2 ekomuralu może zmniejszyć ilość tlenku azotu w powietrzu o 0,44g dziennie.

Farba działa też bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Zawarty w niej dwutlenek tytanu zwalcza bakterie dużo skuteczniej niż chlor i ozon.  Niezwykłą właściwością jest także „samooczyszczanie się”, w związku z czym nie jest wymagane częste odświeżanie pomalowanej powierzchni.

Polecamy także:

Szczecin: Solidarna Polska wysyła voucher na kurs strzyżenia psów dla Donalda Tuska

Szczecin: Dźwigozaury wystąpią w amerykańskim filmie o … Odessie

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię