Znów „polskie obozy śmierci”. Wpadka czy celowe działanie?

0
Obozy śmierci

Sformułowanie „polskie obozy śmierci” pojawiło się w jednym z najważniejszych amerykańskich dzienników. Dokonano już sprostowania, ale według konsula RP Adriana Kubickiego jest ono jedynie symboliczne. „W takich przypadkach szkoda jest dokonana. Artykuł został przeczytany przez wszystkich, którzy mieli go przeczytać„.

Oprowadzanie po „byłym polskim obozie śmierci”

Na fatalne określenie zwrócił uwagę konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Użyto go w jednym z najważniejszych amerykańskich dzienników „The Wall Street Journal”. Autor recenzował film dokumentalny pt. „The Meaning of Hitler” (ang. „Znaczenie Hitlera”).  W odniesieniu do oprawców używa wyłącznie określenia „naziści”, ani razu nie zdecydował się, by nazwać ich Niemcami. Za to nie wahał się sformułowania „polskie obozy śmierci”.

Film dokumentalny przedstawia legion naukowców, autorów, lekarzy, łowców nazistów (Beate i Serge Klarsfeld), a nawet negującego Holocaust Davida Irvinga, który jest pokazywany podczas oprowadzania grup wycieczkowych po byłych polskich obozach śmierci i tłumaczy, że Żydzi ginęli, bo nie mogli znieść pracy fizycznej”- czytamy.

Brak precyzji i wrażliwości w opisie faktów historycznych prowadzi do historycznego wypaczenia. Nie „polskie”, ale „niemieckie” obozy śmierci. Kropka. Proszę poprawić artykuł ze względu na miliony, które tam zginęły” – napisał konsul Adrian Kubicki.

Symboliczne sprostowanie

Konsul RP wezwał dziennik do skorygowania błędu, co też uczyniono. Zanim to się jednak stało artykuł był dostępny już od dwóch dni. „Został przeczytany przez wszystkich, którzy mieli go przeczytać. Sprostowanie jest bardzo ważne, ale jednak symboliczne” – przyznał Adrian Kubicki. Nie zdecydowano się też na opublikowanie przeprosin.

Aby zrozumieć powagę sytuacji, należy skupić się na tym, kim są odbiorcy tekstu. Czytający go Polak od razu wie, że jest to nieprawda. Dla wielu Amerykanów nie jest to jednak takie oczywiste, gdyż mają znikomą wiedzę o przebiegu II wojny światowej w Europie i o tym, co spotkało wtedy Polskę. Większość uwierzy, że Polacy tworzyli obozy zagłady.

Co ciekawe, redakcja „The Wall Street Journal” był pierwszą, która zakazała dziennikarzom używania obraźliwego dla Polski zwrotu – w listopadzie 2010 roku. To samo uczyniły następnie m.in. „San Francisco Chronicle” (luty 2011 r.), „New York Time” (marzec 2011 r.), portal Yahoo (wrzesień 2011 r.) czy agencja Associated Press (luty 2012 r.).

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię